Po dvanácti dnech dramatických jednání v Dubaji dospěl kongres Mezinárodní telekomunikační unie OSN v noci na pátek k vetu západních států.

Novou mezinárodní dohodu, která hrozila otevřít dveře k regulaci internetu, odmítly Spojené státy, Velká Británie – a její spojenci – včetně Česka.

"Spojené státy jsou zarmouceny a mají pocit promarněných příležitostí, když musejí oznámit, že smlouvu v současném znění podepsat nemohou," uvedl americký vyslanec Terry Kramer.

Text nového Mezinárodního telekomunikačního řádu se dostal na pořad jednání ve středu.

Jak popisuje  jeden z českých zástupců, ředitel správce české domény CZ.NIC Ondřej Filip, jednání na shromáždění i v pracovních skupinách byla zdlouhavá a někdy i bouřlivá.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zahraniční zpravodajové to popsali tak, že se několik set lidí, pro které není angličtina mateřský jazyk, snaží dohodnout na znění dvaceti stran extrémně odborného textu. Psaného navíc právnickou angličtinou.

USA v. Rusko

Proti sobě se postavily dva bloky států. Západní země vedené USA a Velkou Británií doplnily především země EU, která se postavila také proti původním návrhům na začlenění internetu pod mezinárodní telekomunikační regulaci.

Zástupci unie se jednání účastnili v rámci delegace Kypru jako aktuálně předsedající země. Blok zemí v čele s Ruskem a Čínou se naopak snažil nové dohody, jejíž původní verze pochází z roku 1988, využít k získání většího podílu na správě světové sítě.

ONLINE ROZHOVOR

Co by dohoda delegátů OSN přesně znamenala? Jak přesně by mohla být omezena naše svoboda na internetu? Jak se staví k větší kontrole internetu Česká republika? Měli jsme možnost na konferenci v Dubaji něco změnit? Jak vůbec probíhala a jak byla náročná?

Na to vše se můžete ptát šéfa české delegace v Dubaji Petra Zemánka z Českého telekomunikačního úřadu.

Na Vaše dotazy bude odpovídat přímo z místa dění v pátek od 11:00. Dotazy pokládejte už nyní ZDE.

Rozvojové země mají v telekomunikační unii stejně jako v OSN většinu hlasů. Rozvinuté západní země ale v současnosti obstarávají většinu správy internetu.

Česko nepodepsalo

Část nejkontroverznějších návrhů byla již v průběhu kongresu stažena a státy se snažily dosáhnout kompromisu na znění dohody.

Zlom nastal, když se blok afrických států rozhodl protlačit svou vizi o části textu. Následně Írán vyvolal hlasování, a ukončil tak snahu o dohodu. Spojené státy poté oznámily, že dohodu v takovém znění nemohou podepsat. Tvrdý postoj zaujala i Velká Británie a část spojenců včetně Česka.

“Mám tu čest oznámit, že Česká republika nemá v úmyslu podepsat Mezinárodní telekomunikační řád,” napsal na svůj Twitter anglicky Ondřej Filip.

Do dohody se již dříve přijala například ustanovení o zjednodušení a potenciálně i zlevnění mezinárodního roamingového volání. Jednání ale přesto nakonec skončila na snaze regulovat internet.

Před tím již varoval i například jeden z jeho otců a viceprezident Googlu Vin Cerf i v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Samotný Google organizoval i internetovou petici proti změnám v uspořádání světové sítě.

“Z konference je dnes jasné, že mnoho vlád chce zvýšit množství regulace a cenzury internetu,” napsal Google ve svém vyjádření. Na místě jej zastupoval například William Echikson, který má v evropské části společnosti na starosti otázky svobody slova.

"V budoucnu se možná dočkáme i značně roztříštěného internetu," řekl agentuře Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojů a masové komunikace. "To by bylo nepříznivé pro všechny a já doufám, že naši američtí a evropští kolegové k tomu zaujmou konstruktivní postoj," doplnil ruský delegát.

Za Česko se konference účastnila devítičlenná delegace složená především ze zástupců ministerstva průmyslu a Českého telekomunikačního úřadu.

Na detaily vyjednávání i návrhů se můžete už dnes ptát v on-line rozhovoru šéfa české delegace Petra Zemana z ČTÚ ZDE.