Skupina amerických zákonodárců kvůli nedávnému nezdařenému primárnímu úpisu akcií sociální sítě Facebook požaduje změnu pravidel pro vstup firem na burzu.

Současný systém je podle nich nespravedlivý vůči drobným investorům. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Demokratičtí i republikánští členové Kongresu proto napsali dopis Komisi pro cenné papíry (SEC), která dohlíží na americké burzy. Firmy by podle nich měly před vstupem na burzu o sobě lépe informovat. Změny by měla doznat i nynější pravidla pro stanovování počáteční ceny akcií.

Facebook vstupoval na burzu 18. května s cenou 38 dolarů za akcii. Jeho cenné papíry od té doby zaznamenaly strmý pokles až na 25,52 dolaru za kus. Během uplynulého týdne ale část ztrát umazaly. Dnes se obchodují kolem 32 dolarů za jednu akcii. Podle republikánského kongresmana Darrella Issy případ Facebooku svědčí o tom, že investiční banky zařizující vstup na burzu si "mohou diktovat cenu a na skutečnou poptávku a nabídku se přitom ohlížet jen nepřímo".

Podle demokratického šéfa senátního bankovního výboru Jacka Reeda jsou pak změny nutné pro posílení důvěry investorů otřesené zpackaným primárním úpisem akcií největší světové sociální sítě. "Mezi lidmi v současnosti panuje dojem - a v příliš mnoha případech je to i realita, že drobný investor je v nevýhodném postavení," uvedl Reed.

Tlak na rychlé vyšetřování

Zájem zákonodárců podle The Wall Street Journalu zvyšuje tlak na SEC, aby si pospíšila s prošetřováním vstupu Facebooku na burzu. Komise se jím zabývá třeba kvůli technickým problémům burzy Nasdaq, které v první den obchodování s akciemi sociální sítě vyvolaly značný zmatek. Někteří investoři v jednu chvíli nevěděli, kolik akcií vlastní a za jakou cenu si je pořídili.

SEC také prověřuje, zda upisovatelé akcií porušili pravidla, když předali varování některých analytiků ohledně budoucích hospodářských výsledků Facebooku jenom skupině vybraných investorů, ale ne veřejnosti. Hlavní upisovatel, kterým je banka Morgan Stanley, nicméně uvedl, že počáteční růst akcií až na 42 dolarů v první den obchodování je důkazem, že cena cenných papírů byla stanovena vhodně.Tento růst však trval jen deset minut a první den akcie neskončily propadem jen z důvodu, že je na 38 dolarech držely právě upisující banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru