Řecká Nová demokracie (ND) vyhrála nedělní parlamentní volby se ziskem 29,66 procenta hlasů a v 300členném parlamentu si zajistila 129 poslaneckých míst. Koalice radikální levice (SYRIZA) skončila na druhém místě, obdržela 26,89 procenta hlasů a má 71 zákonodárců.

V koalici s třetími socialisty, které volilo 12,28 procenta lidí a kteří obsadí 33 křesel, může ND vytvořit parlamentní většinu 162 poslanců. Vyplývá to z téměř úplných výsledků voleb zveřejněných řeckým ministerstvem vnitra. Sečteno bylo 99,8 procenta odevzdaných lístků.

Pravicová ND a socialisté z PASOK podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytování záchranných půjček zabezpečujících Řecko před totálním bankrotem. Dá se předpokládat, že obě strany budou tvořit základ budoucí vládní koalice, i když socialisté neoficiálně přislíbili zatím jen důvěru kabinetu pod vedením ND.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na výsledek opakovaných parlamentních voleb v Řecku hledí s optimismem jak EU, tak finanční trhy. Navzdory obavám mnohých nevyhrála radikální levice, ale konzervativní Nová demokracie, která podporuje úsporný plán EU a MMF.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.