Americká centrální banka (Fed) nechala po dvoudenní schůzce svého měnového výboru základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu nula až 0,25 procenta, kde ji drží už od konce roku 2008.

Fed připustil, že se zlepšuje situace na trhu práce a že dlouhodobé vyhlídky inflace jsou stabilní, nadále však počítá s tím, že úroky nechá v blízkosti nuly alespoň do konce roku 2014.

 

"Informace, které jsme obdrželi od poslední březnové schůzky měnového výboru, naznačují, že ekonomika vykazuje mírný růst. Podmínky na trhu práce se v posledních měsících zlepšily a klesla i míra nezaměstnanosti, i když stále zůstává vysoko," píše se ve sdělení Fedu.

Finanční trhy s napětím očekávaly, zda šéf Fedu Ben Bernanke naznačí další kroky na podporu ekonomiky, především pak nové kolo takzvaného kvantitativního uvolňování, označované jako QE3. Bernanke ale řekl, že Fed nastínil případné kroky už dříve a že jeho politika je i nadále silně podpůrná.

"Stále jsme připraveni udělat víc, pokud to bude zapotřebí, abychom se ujistili, že toto (hospodářské) oživení bude pokračovat a že inflace bude v blízkosti naší cílové hodnoty," řekl  Bernanke.

Odhad růstu je vyšší

Fed je ve výhledu ekonomiky obecně optimističtější. Ve své aktualizované prognóze totiž zvýšil odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 2,4 až 2,9 procenta. V lednové prognóze přitom odhadoval růst nižší o dvě desetiny procenta.

Snižovat by se měla i americká nezaměstnanost. Dostat by se mohla pod 8 procent. Naopak inflace by měla být o trochu vyšší, než se Fed domníval, i tak by se ale měla udržet pod dvěma procenty.

"Na mě to zanechává dojem, že zde vidíme nepatrný posun v načasování růstu sazeb. Pořád jsme v roce 2014, ale když si spojíte všechny poznatky, dostanete obraz Fedu, který si jako celek myslí, že důvod ke zvýšení úroků by mohl nastat i o něco dříve," poznamenal hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Group Stu Hoffman.

Oživení budou brzdit reality

Bernanke řekl, že hospodářský růst bude v nadcházejících čtvrtletích jen slabý, postupně se má ale zrychlit. Upozornil také na přetrvávající potíže na realitním trhu, který podle něj bude hospodářské oživení brzdit. Významným rizikem je i napětí na globálních finančních trzích, ačkoliv tam je teď situace klidnější, než byla ještě loni na podzim.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru