Na seznamu nemovitých aktiv, která se chystá prodat americká investiční banka Lehman Brothers po úterním opuštění bankrotového režimu, je luxusní hotel na Havaji nebo přepychové letovisko v Montaně.

Banka, jejíž pád v polovině září 2008 byl největším bankrotem v dějinách USA a spouštěčem globální finanční krize, již prodala například lyžařské středisko, kde se konala zimní olympiáda ve Vancouveru, a cenný blok budov na Manhattanu.

Lehman Brothers má podle soudně schválené dohody s věřiteli rozdělit mezi věřitele 65 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč), tedy asi 22 procent z celkové sumy pohledávek, která přesahuje 300 miliard dolarů.

Dosavadními prodeji firma nasbírala 35 miliard dolarů a nyní bude moci odprodeje urychlit. První splátku, nejméně deset miliard dolarů, investorům rozdělí 17. dubna, další se čeká v září.

Nejhodnotnější je developerská firma Archstone

Jedním z nejhodnotnějších aktiv Lehman Brothers je podíl v jedné z největších amerických developerských společností Archstone. Ten přitom banka koupila spolu s realitní firmou Tishman Speyer ještě v roce 2007, kdy už začala hypoteční krize.

"Jsou to aktiva, která odrážejí euforii té doby, kdy se banky nechaly pohltit spekulativní bublinou," řekl k tomu agentuře AP šéf bankovní konzultační firmy Ely & Co. Bert Ely. Obrovská bublina na trhu realit v letech 2007 až 2008 praskla, což vedlo k jedné z nejhorších finančních krizí v historii.

Lehman Brothers byla kdysi čtvrtou největší investiční bankou v USA. V režimu bankrotové ochrany strávila banka 1268 dní a nyní má něco přes 400 zaměstnanců ve srovnání se 25.000 před svým bankrotem.

Firma bude nadále operovat ze svého ústředí na Manhattanu, i když v omezenějších prostorech. Činnost ukončí, až prodá zbylá aktiva.