Americký Kongres schválil návrh zákona, který vládě Spojených států potvrzuje právo uvalovat odvetná cla na subvencované zboží z Číny a dalších státem řízených ekonomik. Podle Číny však tento zákon porušuje mezinárodní pravidla.

Nový zákon je reakcí na prosincové rozhodnutí amerického soudu, podle kterého ministerstvo obchodu nemá právo uvalovat odvetná cla, protože mu ho Kongres výslovně neudělil. Senát zákon schválil v pondělí a v noci na středu jej odsouhlasila rovněž Sněmovna reprezentantů.

Ministerstvo obchodu uvaluje odvetná cla od roku 2007. Nová legislativa zaručuje, že uvalená cla, která jsou většinou namířena proti Číně, zůstanou v platnosti.

Ochrana pracovních míst

Podle vlády jsou odvetná cla potřebná k ochraně pracovních míst ve Spojených státech. Odvetná cla vůči zemím se státem řízenou ekonomikou používajícím exportní subvence jsou povolena pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Předseda finanční komise Senátu Max Baucus upozornil, že odvetná cla od roku 2007 v USA ochránila zhruba 80 tisíc pracovních míst. "Čína nemá povoleno porušovat pravidla na úkor amerických pracovních míst," dodal. Viceprezident Joe Biden pochválil Kongres za to, že se jasně postavil proti nekalým obchodním praktikám ohrožujícím zaměstnanost v USA.

Rekordní čínský vývoz do USA

Čínský vývoz do USA se v loňském roce vyšplhal na téměř 400 miliard dolarů (7,6 bilionu Kč), tedy na nový rekord. Kritici v čele se Spojenými státy již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.

Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming dnes v reakci na schválení amerického zákona prohlásil, že Peking nebude upravovat kurz své měny, aby pomohl Spojeným státům snížit obchodní deficit. Dodal, že tento problém si musí Washington vyřešit sám.

"Dodržujeme pravidla WTO, nejsme však povinni dodržovat domácí zákony či regulační opatření nějaké konkrétní země, jež mezinárodní pravidla překračují," řekl Čchen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru