Kontrakt na dodávku kompletní trakční výzbroje pro 23 pětivozových jednotek metra pro čínské město Su-čou za víc než půl miliardy korun podepsala ve středu v Číně plzeňská Škoda Electric, dceřiná společnost Škody Transportation.

První zařízení dodá letos v říjnu, zbytek do března 2014, informovala mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. Součástí smlouvy je i opce na dalších 15 souprav.

"Tento úspěch je pro nás velmi důležitý, protože Čína je prudce se rozvíjející trh s velkým potenciálem a představuje pro nás další obchodní příležitost," řekl předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek.

Zakázku v Číně získalo konsorcium Škoda Electric a Kingway Transportation. Kontrakt zahrnuje 23 kompletních výzbrojí metra včetně motorů s převodovkami a nadřazeného řízení vlaku.

Firma vyhrála loni v létě výběrové řízení mezi dalšími uchazeči prý především díky technickému řešení. Dodávka na atraktivní trh s možností dalších zakázek donutila firmu vyvinout zcela nové zařízení. Čínské metro totiž využívá napájení 1500 voltů, což dosud plzeňská firma nedělala, řekl loni v listopadu generální ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek.

Soupravy budou jezdit v šestimilionovém městě Su-čou, ležícím asi sto kilometrů od Šanghaje. Město staví nové metro. Plzeňská dodávka bude pro druhou linku o délce přes 26 kilometrů, město plánuje ještě další dvě trasy metra, uvedl už dříve Šilhánek.

Dodávaná jednotka se bude skládat ze tří motorových a dvou vlečných vozů s maximální rychlostí 90 kilometrů za hodinu. Na jednu soupravu metra připadne celkem 12 motorů, které rovněž dodá Škoda Electric.

Škoda Electric nedávno podepsala kontrakt v hodnotě dvou miliard korun na dodávku kompletního elektrického a mechanického pohonu pro 80 čtyřnápravových elektrických lokomotiv pro turecké dráhy.

Asijský trh je pro firmu velmi atraktivní, získala na něm už několik lukrativních obchodů, zejména v Koreji. Pro Hyundai Rotem zahajuje výrobu kompletních elektrických pohonů pro "lehké metro" bez obsluhy pro třetí největší jihokorejské město Incheon, což je kontrakt za téměř 400 milionů korun.

Související