Internetová encyklopedie Wikipedia získala loni na darech rekordních 20 milionů USD (393,1 milionu Kč). Uvedla to agentura DPA s odvoláním na blog americké nadace Wikimedia Foundation. Peníze přišly od více než milionu dárců z téměř všech zemí světa.

Wikipedia je nekomerční projekt a jedinou velkou internetovou stránkou, která nemá příjmy z reklamy, ale z darů od uživatelů. Příjmy encyklopedie od dárců rostou pravidelně od roku 2003, kdy byla zahájena kampaň na získávání příspěvků

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Získané peníze budou použité na koupi a instalaci nových serverů a hardwaru, expanzi mobilních služeb, právní ochranu či na podporu velké komunity dobrovolníků, kteří kontrolují články.

Wikimedia Foundation plánuje ve fiskálním roce do konce června 2012 utratit 28,3 milionu USD. Kromě darů získává peníze rovněž ve formě grantů od různých institucí.

Wikipedie má více než 20 milionů článků ve 282 jazycích. Je největší encyklopedií na světě. Měsíčně poskytne informace více než 470 milionům lidí. Na projektu pracuje více než 100.000 dobrovolníků. Projekt byl spuštěn 15. ledna 2001.

Související