V Latinské Americe vzniknou nové největší aerolinie. Brazilský antimonopolní úřad schválil spojení brazilské letecké společnosti TAM s chilskými aerolinkami LAN. Spojené aerolinie se budou jmenovat LATAM. Spojení bylo poprvé navrženo v roce 2010, píše BBC.

Hodnota LATAM je předběžně vyčíslena na 14,5 miliardy dolarů a bude pokrývat asi 6 % světové letecké dopravy. TAM a LAN minulý rok přepravily více než 45 milionů cestujících a 755 tun nákladu.

Společně budou létat do 115 destinací ve 23 zemích světa. Pracovat pro ně bude 40 000 zaměstnanců.

Chilské antimonopolní úřady sloučení schválily již dříve, stanovily si ale 11 podmínek, včetně snížení počtu letů do hlavního města Peru Limy, uvádí BBC.

Brazílie má také řadu požadavků, například méně letů mezi Sao Paulem a Santigo de Chile a také vstup LATAM do jedné z mezinárodních leteckých aliancí.

TAM nyní patří do Star Alliance, kde má za partnery například německou Lufthansu, americké United Airlines nebo čínské Air China. LAN náleží do skupiny Oneworld, jejímiž členy jsou mezi jinými španělská Iberia, britské British Airways nebo australský Qantas.

Zástupci dopravců zatím neprozradili, do které ze dvou se LATAM připojí. Podle odborných webů je ale více pravděpodobné, že to bude Oneworld.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru