Facebook odkládá svůj vstup na burzu. Ten měla síť naplánovaný na druhou polovinu tohoto roku, podle pondělních informací americké televize CNBC ale primární emisi akcí (IPO) provede až v prvním čtvrtletí roku 2012.

Důvod je prostý - regulátor trhu totiž požaduje, aby firma, která chce být obchodovaná na burze a má více jak 500 soukromých investorů, musí zveřejnit všechna čísla ohledně svého hospodaření. A podle zdroje CNBC by se tak mělo stát až na konci tohoto roku.

IPO by Facebooku mohlo podle odhadů přinést až 100 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 1,7 bilionu korun).

Facebook ztrácí na tradičních trzích

Facebook čítá po celém světě téměř 700 milionů uživatelů. V posledních měsících se ale tato sociální síť potýká s poklesem růstu počtu nových uživatelů, a dokonce i s jejich poklesem na některých trzích. Aktuální statistiky serveru Insidefacebook.com zaznamenaly ve Spojených státech v období od 1. května do 1. června pětiprocentní pokles uživatelů.

ANKETA
Máte svůj účet na Facebooku?
Ano
655 (46%)
Ne
784 (54%)

Celkový počet lidí, kteří na konci května Facebook využívali, v USA klesl na 149,4 milionu ze 155,2 milionu na začátku měsíce. Američani ale nejsou jediní, jejichž zájem o tuto síť klesá. Například v Kanadě během května přestalo Facebook využívat zhruba 1,5 milionu uživatelů.

Podle odborníků je ale v Kanadě už zhruba polovina občanů, kteří mají na Facebooku založené své konto, a proto je přirozené, že počet uživatelů z takto saturovaných zemí už nebude vykazovat dřívější růsty. Mezi tyto země se dále řadí Velká Británie nebo Norsko.

Za povšimnutí ale stojí fakt, že celkový růst počtu uživatelů na Facebooku v posledních dvou měsících zpomalil na polovinu. Meziměsíční růst počtu profilů se u americké sociální sítě v minulosti pohyboval kolem hodnoty 20 milionů. V dubnu to ale bylo jen 13,9 milionu a v květnu pak dokonce 11,8 milionu.

Pokles zmírňují rozvíjející se ekonomiky

Spojené státy americké jsou pro Facebook stále největším trhem, jedním z nejvíce rostoucím trhem pro tuto síť je ale Brazílie. Jen tam se počet uživatelů Facebooku v květnu zvýšil o téměř dva miliony na celkových 17 milionů. Mezi nejrychleji rostoucími trhy jsou dále Mexiko, Indonésie, Kolumbie a Indie. 

Facebook je zatím ve fázi příprav vstupu na čínský trh. Ten by mu ale mohl přinést se zhruba miliardou potenciálních uživatelů zajímavý růst. Je ale otázkou, jak velkou cenzuru bude Peking po Facebooku požadovat a na co naopak Facebook přistoupí.

facebook