Další směr trhu určí řecké volby, španělské potíže v bankovním sektoru, ochota investorů kupovat dluhopisy Itálie a Španělska i postoj Německa k dalšímu osudu eurozóny. "Vliv na cenu komodit bude mít rovněž situace v Číně i postoj USA k situaci v EU, říká pro IHNED.cz Martin Kopáček, analytik ze společnosti Silverum.

HNByznys index - červen

V anketě HNByznys index nálady analytiků odpovědělo celkem 14 analytiků. Volili na názorové škále od -5 až po 5, kde -5 vyjadřuje absolutní převědčení o poklesu instrumentu, +5 pak o jeho růstu.

Nejvyšší přesvědčení o růstu panuje mezi analytiky (pro následující měsíc) na ceně zlata (známka: +1,55), ztrácet by pak měl měnový pár EUR/USD (známka: -1,73).

"Hodně bude záležet na přístupu ECB i na míře nerozumu politiků v Bruselu. Jak dopadnou volby v Řecku? Vystoupí Řecko z EU? Nezbankrotuje během šesti měsíců také Španělsko nebo Itálie? Poptávka po dolaru dostane USA do potíží s exportem - neprovede šéf Fedu Ben Bernanke další kvantitativní uvolňování," pojmenovává období nejistoty Kopáček.

IHNED.cz: Jak by podle vás mělo vypadat investiční portfolio pro kritickou dobu řeckých voleb a následujících měsíců? Patří do něj komodity? V jaké formě?

Krize Řecka je krizí důvěry ve stát, v rozpočty, a tudíž především v měnu. Řecko je zkušebním balonkem pro problémy Španělska, Itálie atd. Vidíme útěk do německých dluhopisů, dnes ovšem se záporným výnosem. Dává záporný výnos smysl? Mně nikoliv.

Zlato a stříbro smysl mají, to prokázala historie dostatečně. S nekrytou měnou experimentujeme 40 let a už jsme – zdvořile řečeno – v pěkné patálii. A jak dlouho je na světě euro, sotva pár let! Vždy platí, a platit bude, že kdo má drahé kovy, má peníze vždy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru