Přehled dne:

- Španělská recese se v prvním čtvrtletí letošního roku prohloubila. HDP meziročně klesl o 0,4 procenta, oproti konci roku činí pokles 0,1 %

- Španělsko prodalo tří a čtyřleté dluhopisy

- britský premiér David Cameron bude mít projev o eurozóně a Řecku

- videokonference, kdy spolu budou jednat Angela Merkelová, Francois Hollande, Mario Monti a David Cameron

- budeme se zabývat, jaký dopad by měl odchod Řecka z eurozóny


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:57
Co nás čeká

Milan Mikulka, editor HN Byznys

Dobré ráno všem čtenářům,

jelikož se toho dnes bude dít ve světě ekonomiky poměrně dost, spouštíme on-line roportáž. Ta se bude točit hlavně kolem situace v Řecku a tak nějak připravovanému odchodu z eurozóny. Na toto téma jistě padne řeč i při videokonferenci kvarteta Merkelová, Hollande, Monti a Cameron. Britský premiér navíc bude mít na jiné akci projev k situaci eura.

08:58
HDP Japonska příjemně překvapilo

Japonská ekonomika v prvním kalendářním čtvrtletí výrazně zrychlila růst, který překonal i optimistické odhady analytiků. Zotavuje se tak z loňského útlumu, k němuž vedle problémů v globální ekonomice výrazně přispěly dopady ničivého zemětřesení a vlny tsunami, které Japonsko zasáhly loni v březnu.

Hrubý domácí produkt podle vládních statistik za leden až březen vzrostl o rovné procento. V předchozím čtvrtletí ekonomika stagnovala. V přepočtu na celý rok HDP zrychlil růst na 4,1 procenta, zatímco o čtvrtletí dříve růst činil pouze 0,1 procenta.

Analytici podle agentury Reuters v průměru odhadovali, že ekonomika v průběhu prvního čtvrtletí vykáže růst o 0,9 procenta. V ročním přepočtu počítali s jejím zrychlením na 3,5 procenta. Za svižným růstem HDP jsou podle statistiky solidní výdaje spotřebitelů, obnova staveb zničených při zemětřesení a také růst exportu.

09:01
Japonské akcie v plusu, díky HDP

Akcie na japonské burze zareagovaly růstem a přerušily dvoudenní sérii propadů.

Hlavní index Nikkei 225 posílil o 0,86 % na 8876,59 bodu. Zájem byl hlavně o akcie, které v minulých dnech nejvíce oslabily. Index v tomto čtvrtletí odepsal už asi 12 procent. Širší index Topix dnes vzrostl o 1,12 procenta na 747,16 bodu.

09:02
Ceny v průmyslu v dubnu zpomalily růst, v zemědělství klesly

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v dubnu zpomalily meziroční růst na 2,2 procenta po březnovém zvýšení o tři procenta. Proti předchozímu měsíci se nezměnily. Ceny v zemědělství, stavebních prací a tržních služeb meziročně klesly. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a dalších závodech. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho odrazí v cenách pro spotřebitele.

09:10
Ceny zahraničního obchodu meziměsíčně opět klesly

Ceny zahraničního obchodu v březnu meziměsíčně opět klesly, uvádí ČSÚ. Vývozní ceny se snížily o 1,2 procenta a dovozní o 0,7 procenta. V meziročním srovnání naopak ceny vyváženého zboží stouply o 2,5 procenta a dováženého zboží o 4,2 procenta.

Největší vliv na pokles meziměsíčního indexu vývozu mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků o 1,3 procenta. Dolů šly i ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 1,5 procenta, a polotovarů o jedno procento. Zdražily jen chemikálie o půl procenta.

Na snížení dovozních cen se nejvíce podepsaly nižší ceny strojů a dopravních prostředků o 1,1 procenta. O 2,3 procenta zlevnily potraviny, o 1,2 procenta polotovary a o 0,7 procenta průmyslové spotřební zboží. Naopak nahoru šly ceny minerálních paliv, a to o 1,1 procenta.

09:13
ECB přestala pumpovat peníze do některých řeckých bank

Pojďme se podívat i na zprávy, které vyskočily včera večer a neměly by zapadnout.

Evropská centrální banka (ECB) potvrdila, že přestala dodávat likviditu těm řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací.

Znamená to, že podkapitalizované banky jsou nyní závislé pouze na nouzových úvěrech řecké centrální banky. Zpráva ECB ještě víc prohloubila nervozitu na finančních trzích.

09:19
Španělská ekonomika na začátku roku klesla o 0,4 %

Španělská recese se v prvním čtvrtletí letošního roku prohloubila. HDP meziročně klesl o 0,4 procenta, oproti konci roku činí pokles 0,1 %.

09:36
Burzy na španělské HDP reagují poklesem

Evropské burzy začaly obchodování v zelených číslech, ale velmi rychle po zveřejnění dat o španělské ekonomice spadly do minusu. Hlavní indexy ztrácejí okolo půl procenta.

09:46
Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Odliv peněz z Řecka nabírá nebezpečné obrátky

V komentáři Jana Bureše si pojďme připomenout další včerejší důležitou zprávu, a to o odlivu peněz z řeckých bank:

Masivní odliv peněz z řeckých bank podle tamních zpráv zůstává silný. Každý den odtéká podle řeckých bankéřů zhruba tři čtvrtě miliardy eur (0,5 % depozit). Podle posledních oficiálních čísel (z konce března) řecké banky od začátku roku 2010 přišly již o zhruba 30 % všech svých vkladů a zrychlený odliv v posledních dnech je pro ně hodně nebezpečný. Pokud ECB nezvládne vykrývat odliv řeckých vkladů, může situace přerůst v otevřené bankovní runy, které by pravděpodobně nehledě na výsledek voleb urychlily odchod Řecka z eurozóny.

V tomto světle zní poněkud varovně zpráva, že ECB přestala poskytovat některým řeckým bankám peníze prostřednictvím tradičních nástrojů. K dispozici tak mají pouze drahé záchranné nástroje ECB (Emergency lending assistance). Řada řeckých bank po odpisu dluhu vůči vlastní vládě nemá dostatečný kapitál a ECB za současné situace chce, aby si ho nejprve doplnily. Teprve pak jim otevře přístup k levným penězům.

Dobrou zprávou je, že peníze na doplnění kapitálu bankám (25 mld. eur) již z evropských záchranných fondů doputovaly do Řecka na účet záchranného bankovního fondu. Tyto peníze tedy již nemůže Řekům nikdo vzít ani zmrazit. Na rozdíl od řady jiných krizí, například argentinské, tak řecké banky mohou teoreticky přežít pád vlastního státu a prudkou devalvaci v případě euro-exitu. Lidé v takovém případě sice výrazně reálně zchudnou, ale pravděpodobně "pouze" kvůli vysoké inflaci. Na druhou stranu v tuto chvíli bude ještě nějakou dobu trvat než záchranný bankovní fond rozhodne, komu kolik dolít kapitálu a než jeho rozhodnutí formálně posvětí MMF, ECB a Evropská komise. Jestli v mezi-čase nebude ECB stát za řeckými bankami, může startující panika v řeckém bankovním sektoru nabrat samospád.

09:56
Guardian: Odchod Řecka by vyšel na bilion dolarů

Britský deník The Guardian na své titulní straně odhaduje, že odchod Řecka z eurozóny by vyšel na bilion dolarů.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

10:02
Řecko má přechodnou vládu, nově zvolený parlament zasedne jen jednou

V Řecku složilo přísahu 16 členů nové přechodné vlády, která má zemi spravovat jen do předčasných voleb 17. června. Následuje ustavující schůze parlamentu s přísahou 300 poslanců, kteří byli zvoleni 6. května a kteří budou poslanecký mandát vykonávat pouze do pátku, protože před dalšími volbami musí být parlament rozpuštěn.

Mezi novými poslanci je mimo jiné i skupina 21 extremistů z krajně pravicového Zlatého úsvitu, který však odmítá nálepku neonacistické strany.

Politické strany se po květnových volbách navzdory několika pokusům během devíti dnů nedokázaly dohodnout na koaliční vládě, a ve středu se proto domluvily na uskutečnění dalších voleb.

10:04
Řekové a Španělé odcházejí do Německa

Podívejme se na zprávu, kterou před chvílí vydalo naše zahraničního oddělení. Německo má největší počet imigrantů od roku 1996. Způsobilo to jak otevření pracovního trhu pro východní Evropu, tak i ekonomická krize - příliv Řeků se meziročně téměř zdvojnásobil, Španělů přišlo do země o 52 procent více než v roce 2010.

Celou zprávu najdete ZDE

10:24
Španělsko stále nevybralo toho, kdo ocení aktiva bank

Španělská vláda uvedla, že stále nevybrala nezávislého znalce, který ocení realitní aktiva bank.

Vláda minulý týden oznámila velké změny v bankovnictví. Bankám příliš nevěří v ocenění svých aktiv, zejména realit, a proto chce najmout dva auditory, kteří aktiva přecení.

Vláda tyto údaje potřebuje, protože požaduje navýšení rezerv vůči realitním úvěrům z dosavadních 7 procent na nových průměrných 30 procent a chce vědět, kolik bude muset bankám napůjčovat peněz.

Tyto rezervy se vztahují k realitním úvěrům, dosud v bilancích bank vykazovaným jako zdravé. Vláda se obává, že nemalá část z nich je ohodnocena špatně. Rezervy španělských bank u úvěrů vztažených k pozemkům narostou na 52 % ze 7 %, u nedokončených staveb na 29 %, dokončených domů na 14 % z dosavadních 7 procent.

Vláda zároveň chce, aby banky vyčlenily realitní aktiva ve svých bilancích tak, aby ta eventuálně mohla být nabídnuta k odprodeji.

O tom, jak se španělská vláda děsí hypoték, si přečtěte ZDE

10:41
Španělsko nemá na HDP co potěšit: Klesá spotřeba, investice i stavební výroba, růst vývozu zpomaluje

Pojďme se nyní podívat na HDP Španělska, které v prvním čtvrtletí kleslo o 0,3 procenta.

Španělský statistický úřad zveřejnil strukturu HDP, ze které je patrné, že v mohutném propadu pokračuje stavebnictví.

Španělé i méně utrácejí, výdaje domácností meziročně klesly o 0,6 procenta. Podle očekávání klesají výdaje ve veřejném sektoru, kde se propad prohloubil na 5,2 procenta z 3,6 procenta o čtvrtletí dříve.

Investice kledly o 8,2 procenta. Podobně propad stavební výroby se prohloubil na 10,2 procenta z předchozích 8,2 procenta.

Z významnějších položek se ve čtvrtletí meziročně zvýšil pouze objem vývozu zboží a služeb, ale také zde je patrné zhoršení. Růst totiž zpomalil na 2,2 procenta z předchozích 5,2 procenta. Dovoz se dál propadá, v prvním kvartálu o 7,2 procenta po poklesu o 5,9 procenta v předchozím čtvrtletí.

10:58
Dvě třetiny šéfů českých stavebních firem očekávají pokles tržeb

Dvě třetiny tuzemských stavebních firem letos očekávají pokles tržeb, a to napříč odvětvím. V roce 2013 odhaduje ve stavebnictví růst výnosů 45 procent ředitelů, vyplývá z průzkumu společnosti CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

"Konsistentní pokles optimismu ohledně dalšího vývoje českého stavebnictví mezi řediteli stavebních společností pokračuje již několik čtvrtletí v řadě," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Příčinou je dlouhodobý pokles veřejných i soukromých zakázek a slabší výkon ekonomiky.

"Trochu dobrou zprávou snad je, že výrazně negativní lednová očekávání přece jen s nástupem jara začala pomalu roztávat," komentoval analýzu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Stavební manažeři odhadují v aktuálním průzkumu letošní pokles odvětví o dalších 7,5 procenta, v lednu předpovídali snížení výkonu odvětví o 9,2 procenta.

11:13
Koruna mírně oslabuje

Česká měna dopoledne mírně oslabuje k oběma hlavním světovým měnám. Oproti středečnímu závěru byla v 10:45 vůči euru i dolaru shodně o pět haléřů níže na 25,49 Kč/EUR a na 20,02 Kč/USD.

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance souvisí lehce negativní vývoj s poklesem akcií, eura vůči dolaru a růstem výnosů španělských a italských dluhopisů, který ukazuje na mírný odklon od rizika. "Ranní data z české ekonomiky byla pro korunu neutrální," podotkl.

11:23
Španělsko prodalo dluhopisy, výnos výrazně vzrostl

Španělsko prodalo své čtyřleté dluhopisy za 2,5 miliardy eur, výnos u nich vyskočil na 5,1 %. V obdobné aukci v březnu přitom činil 3,374 %.

11:39
Cameron: Eurozóna je na rozcestí, musí se rozhodnout

Eurozóna je na rozcestí a může si vybrat, zda se stane úspěšným projektem, nebo vstoupí na "nezmapované území". To řekne britský premiér David Cameron na dnešní podnikatelské konferenci v Manchesteru. Podle něj je v zájmu Británie, která v eurozóně není, aby eurozóna své problémy vyřešila.

"Buď se Evropa rozhodne pro stabilní, úspěšnou eurozónu s účinným ochranným valem, s dostatečným kapitálem bank, jež budou dobře regulované, se systémem pro sdílení fiskálních břemen a s podpůrnou měnovou politikou, nebo vstoupíme na nezmapované území, což přinese všem obrovské riziko," stojí v Cameronových poznámkách.

Už ve středu Cameron v diskusi s britskými poslanci varoval, že pokud eurozóna rychle své problémy nevyřeší, hrozí jí rozpad. Rozhodnutí o budoucnosti podle něj už nebude možné dlouho odkládat.

Britský premiér tvrdí, že Londýn stojí o úspěch eurozóny. "Ale ať už se (eurozóna) rozhodne pro jakoukoli cestu, jsem připraven udělat všechno, co bude třeba, abych ochránil naši zemi a zabezpečil naše hospodářství a náš finanční systém," uvádí Cameron.

12:10
Akcie Bankie padají o 25 %

Akcie zestátněné španělské banky Bankia dnes padají o více než 25 %.

Lidé totiž ve strachu v uplynulých dnech vybrali přes miliardu eur.

12:27
Cameron zahájil svůj projev - základním úkolem je udržet Británii v bezpečí

David Cameron zahájil svůj projev na podnikatelské konferenci v Manchesteru:

"Žijeme v nebezpečných ekonomických časech. Zapnete televizní zprávy a slyšíte jen o návratu krize, která ve skutečnosti vůbec nevymizela. Řecko na pokraji, otázkou je přežití eura. Tváří v tvář tomu mám jasný úkol - udržet Británii v bezpečí. Nejsem od toho, abych nastavil lehký kurz - ale správný kurz. Ne, abych se vyhnul odpovědnosti za dluhovou krizi, ale abych vyvedl naši zemi do lepších časů."

12:55
Ekonomická situace Evropy bude jedním z hlavních témat summitu G8

Hospodářské problémy evropských zemí budou patřit mezi hlavní témata jednání na summitu velkých světových ekonomik skupiny G8, který se uskuteční v pátek a v sobotu v americkém Camp Davidu.

Summit bude také příležitostí k prvnímu setkání nového francouzského prezidenta Françoise Hollandea s americkým protějškem Barackem Obamou. Schůzky se naopak nezúčastní nový prezident Ruska Vladimir Putin, který za sebe poslal premiéra Dmitrije Medveděva.

Ekonomickou situaci Evropy Obama minulý týden označil za jeden z faktorů, které ohrožují hospodářské oživení Spojených států. Představitelé evropských členů G8 však podle agentury DPA hodlají na summitu svůj postup, který USA i další země kritizovaly, hájit.

"Chceme to zasadit do správného politického a hospodářského kontextu," řekl ve středu DPA pod podmínkou anonymity jeden z evropských diplomatů. Další odborníci poukázali na to, že eurozóna dokázala v posledním roce snížit průměrný deficit rozpočtu na tři procenta HDP, zatímco USA a Japonsko se pohybují kolem osmi procent.

13:51
Ještě ke španělským dluhopisům...

Prodej státních dluhopisů je pro vlády rutinní záležitost. Výnosy z prodeje se používají na krytí deficitů, ale i na úhradu splatných závazků. V poslední době se vývoji výnosů státních dluhopisů věnuje zvýšená pozornost hlavně kvůli dluhové krizi. Ve srovnání s loňským podzimem je teď situace klidnější, v posledních dnech se ale začíná znovu zhoršovat.

V případě Španělska mají investoři obavy nejen z vysokého zadlužení, ale i z problémů tamního bankovního sektoru. Potvrdilo se také, že španělská ekonomika je v recesi, která možná potrvá déle, než se předpokládalo. Bude přitom hodně záležet na celkovém vývoji eurozóny.

14:33
Klienti španělské Bankie podle zdrojů masivně vybírají vklady

Klienti španělského finančního ústavu Bankia vybrali jen za poslední týden vklady za více než miliardu eur (asi 26 miliard Kč). Napsal to dnes list El Mundo. Španělská vláda minulý týden rozhodla o zestátnění Bankie, která o to sama požádala. Podle zdrojů ale klienti začali vybírat vklady ještě dříve.

Zástupci Bankie, španělské centrální banky i španělské vlády odmítli informace listu komentovat. List napsal, že o citelném odlivu vkladů ve středu informoval členy správní rady Bankie její nový předseda José Ignacio Goirigolzarri. El Mundo se odvolává na zápis ze schůzky, který prý viděl.

Zpráva listu svědčí o tom, že důvěra v zestátněnou banku rychle klesá. To se odráží i na burze v Madridu, kde se akcie banky obchodují. Po ranním propadu o deset procent se ztráty prohloubily a po obědě už akcie ztrácely kolem 26 procent. Propad ale dosahoval i 29 procent, kdy jedna akcie stála pouze 1,17 eura.

Španělská vláda Bankii převzala 9. května. Bankia je čtvrtou největší bankou ve Španělsku a navzdory pomoci státu se stále potýká s vysokými ztrátami. Ty většinou ještě pocházejí z roku 2008, kdy splaskla bublina na španělském realitním trhu.

14:54
Francie neratifikuje fiskální pakt bez prorůstových opatření

Francie neratifikuje evropský pakt o rozpočtové disciplíně, pokud do něj nebudou začleněny závazky pro podporu hospodářského růstu. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil ministr financí nově vytvořené francouzské vlády Pierre Moscovici. Levicový kabinet premiéra Jeana-Marka Ayraulta se dnes sešel k prvnímu jednání.

"Uvedli jsme, že smlouva nebude ratifikována v současné podobě, a na tom trváme," uvedl Moscovici. "Pakt je třeba doplnit částí o ekonomickém růstu. A tady mluvím o ambiciózní růstové strategii," zdůraznil.

Ministr také prohlásil, že celá nová francouzská vláda je, stejně jako prezident François Hollande, velmi proevropská. "Musíme nasměrovat konstrukci Evropy jiným směrem, i když se nebudeme odvracet od rozpočtové odpovědnosti," řekl. "Pro nás nejsou rozpočtová odpovědnost a ekonomický růst protiklady."

Proti novému otevření fiskálního paktu ostře vystupuje zejména německá kancléřka Angela Merkelová.

15:16
V Řecku se na měsíc ujímá práce nový kabinet a na den parlament

V předluženém Řecku dnes složilo přísahu 16 členů nové přechodné vlády, která má zemi spravovat jen do předčasných voleb 17. června. Následovala ustavující schůze parlamentu s přísahou 300 poslanců, kteří byli zvoleni 6. května a kteří budou poslanecký mandát vykonávat nejdéle do soboty, protože před dalšími volbami musí být parlament rozpuštěn.

V přechodné vládě, jejímž vedením byl pověřen nejvyšší soudce správního soudního dvora Panagiotis Pikrammenos, se ujal funkce ministra financí dosavadní vysoký úředník Jorgos Zannias, který má zkušenosti se zastupováním Řecka na důležitých jednáních s EU. Ministrem zahraničí je 83letý Petros Molyviatis, který tuto funkci už zastával v letech 2004 až 2006.

Politické strany se po květnových volbách navzdory několika pokusům během devíti dnů nedokázaly dohodnout na koaliční vládě, a ve středu se proto domluvily na uskutečnění dalších voleb.

16:25
Více než polovina Řeků si dokáže představit opuštění eura

Až 54 procent Řeků je připraveno se smířit se ztrátou eura, pokud by vynaložené oběti za jeho udržení měly překročit "únosnou mez". Pouze třetina jich chce evropskou měnu pro Řecko zachránit za každou cenu a sedm procent se jí chce okamžitě vzdát. S odvoláním na nejnovější průzkum veřejného mínění o tom dnes informoval řecký satirický týdeník To Pontiki.

17:08
Mise MMF se do Řecka vrátí až po červnových volbách

Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) se před červnovými volbami do Řecka nevrátí. Oznámil to dnes náměstek ředitele MMF pro zahraniční záležitosti David Hawley. Řecko bude od fondu potřebovat nový úvěr k financování státních výdajů ještě před koncem června a k tomu potřebuje dobrozdání pravidelné mise zástupců MMF.

"Registrovali jsme, že byly svolány volby, a těšíme se na kontakt s novou vládou," řekl Hawley novinářům.

Řecko závisí na záchranném úvěrovém balíku v sumě 130 miliard eur od MMF a Evropské unie. MMF však uvolňuje části svých úvěrů až poté, co jeho mise na místě zjistí, zda země plní podmínky úvěrové dohody. Ty zahrnují často bolestné kroky ke snižování rozpočtového deficitu a ekonomické reformy.

V nedávných řeckých volbách získaly významné pozice strany, které podmínky MMF a EU odmítají. Strany se ale nebyly schopny dohodnout na vládě, a na 17. června tak byly vypsány nové volby. To vyvolává obavy, že pokud v nich zvítězí strany vystupující proti podmínkám úvěru, povede to k bankrotu země a jejímu odchodu z eurozóny.

17:13
Řekům hrozí, že dostanou výplatu jen na papíře jako v Argentině, tvrdí ekonom

Evropa nutně potřebuje v Řecku partnera pro jednání, jinak se může stát cokoli. Připravit se na odchod od eura dost dobře nejde, i když se o to třeba zahraniční firmy snaží, říká v rozhovoru pro IHNED.cz ekonom z Vídeňské univerzity Zdeněk Kudrna.

Více zde.

18:18
Americké akcie kvůli špatným statistikám a eurozóně klesají

Americké akcie zahájily dnešní obchodování poklesem, který se během dne prohluboval. Trh oslabovaly nepříznivé údaje z domácí ekonomiky a obavy ze zhoršení dluhové krize v eurozóně.

Dow Jonesův index v polovině newyorského obchodování (18:00 SELČ) ztrácel 0,5 procenta a byl kolem 12.537 bodů. Širší index S&P 500 oslabuje pátý den po sobě a se ztrátou 0,7 procenta se v poledne pohyboval kolem 1316 bodů. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 1,1 procenta na 2842 bodů.

Náladu investorů podkopal první pokles indexu budoucí ekonomické aktivity v USA po sedmi měsících a nečekané oslabení ukazatele průmyslové aktivity v centrální oblasti amerického východního pobřeží. Údaje zvýraznily obavy z útlumu hospodářského oživení.

19:19
Euro dál klesá

Euro vůči dolaru pozdě odpoledne oslabilo o 0,1 procenta na 1,2701 USD, když během dne se propadlo až na 1,2665 USD, nejníže od poloviny ledna.

20:21
Fitch v obavě z odchodu z eurozóny snížila rating Řecka na CCC

Mezinárodní agentura Fitch dnes snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka z dosavadního stupně B- na CCC. Poukázala na zvýšené riziko odchodu země z eurozóny po nových volbách. Fitch tak nyní hodnotí schopnost a ochotu Řecka splácet dluhy na stejném stupni jako konkurenční agentura Standard & Poor´s a stále ještě výše než další agentura Moody´s.

Snížením svého ratingu agentura reaguje na to, že ve volbách z 6. května si výrazně posílily pozice strany vystupující proti náročným podmínkám úvěrové dohody s mezinárodními věřiteli. Po volbách nebyly politické strany schopny vytvořit vládu, a tento týden tak byly vypsány nové volby na 17. června.

20:32
Evropští lídři: Růst a disciplína nejdou proti sobě

Rozpočtová disciplina a hospodářský růst jdou ruku v ruce. Podle mluvčího německé vlády se na tom dnes během videokonference shodli prezidenti a představitelé vlád Británie, Franci, Itálie a Německa.

David Cameron, François Hollande, Mario Monti a Angela Merkelová spolu hovořili u příležitosti nadcházející schůzky skupiny G8, aby si vyjasnili své postoje před nadcházející víkendovým summitem.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta citovaného agenturou DPA během jednání "panovala velká shoda v tom, že fiskální konsolidace a růst nejsou v protikladu, ale že je zapotřebí obojího". Jednání se zúčastnil také prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.