Do francouzského start-upu BlaBlaCar nalila skupina investorů v čele s nadnárodním Index Ventures výměnou za neupřesněný podíl 100 milionů dolarů. Podle současného přepočtu se jedná o více než 2 miliardy korun, což z této transakce činí historicky největší investici od venture kapitálových fondů do francouzské firmy.

Nápad, kterým je BlaBlaCar zaujal, je přitom poměrně jednoduchý a jedná se o princip již nyní hojně využívaný na jiných platformách. Mobilní aplikace (a její desktopová verze) totiž funguje jako tržiště, kde si lidé domlouvají spolujízdu. Páruje tak nabídku těch, kteří mají volné místo v autě, s poptávkou těch, kteří se potřebují dostat ze stejného bodu A do stejného bodu B a jsou ochotni přispět na pohonné hmoty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Firma BlaBlaCar získala od investorů více než dvě miliardy korun, což znamená francouzský rekord. Přes mobilní aplikaci, kterou start-up vyvíjí, si lze domluvit spolujízdu i v Česku. Zatím je ale dražší než klasické dopravní prostředky. To chce ale brzy změnit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru