Prodej nových osobních automobilů v Německu se v lednu meziročně propadl o 8,5 procenta na zhruba 192 000 vozů. Uvedl to Svaz mezinárodních výrobců automobilů (VDIK). Dodal však, že poptávka by mohla v příštích týdnech posílit díky oživení německé ekonomiky.

V celém letošním roce by podle svazu mohl prodej v Německu překročit tři miliony vozů. V loňském roce prodej klesl o tři procenta na necelých 3,1 milionu vozů, napsala agentura DPA.

Podle centra pro automobilový výzkum CAR by mělo poptávku po automobilech podpořit rozsáhlé snižování cen ze strany výrobců i prodejců. "Německý automobilový trh se v příštích měsících stane rájem pro kupující," uvedl odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer.

Index CAR sledující mimořádné nabídky a slevy výrobců a prodejců automobilů se v lednu vyšplhal na doposud nejvyšší úroveň. Sdružení začalo tento index sestavovat před více než sedmi lety.

Německo je největším automobilovým trhem v Evropě. Pokles poptávky zaznamenaly minulý měsíc i další velké evropské trhy. Ve Francii se prodej snížil o 15 procent a v Itálii se propadl téměř o 18 procent.

Poptávka v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Podle poradenské firmy LMC Automotive letos prodej aut v Evropě klesne o 1,7 procenta na 17,8 milionu vozů.

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla o 0,5 procenta. Většina analytiků však podle agentury Reuters předpokládá, že Německo se vyhne recesi, která je definována jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Související