Francouzští umělci se pustili do sporu s Coca-Colou o Santu Clause.

Skupina divadelníků Royal de Luxe, která je slavná pouličními vystoupeními s obřími marionetami v nadživotní velikosti, tvrdí, že americký nápojářský gigant okopíroval její podobu Santy Clause. 

Coca-Cola ukazuje v letošním reklamním klipu Santu Clause jako obří loutku, ta je podle francouzské skupiny ale plagiát, a proto chtějí umělci americkou společnost zažalovat.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Obě strany se přitom už znají. Americká firma totiž letos na jaře francouzské divadelníky oslovila s tím, že by chtěla od umělců vyrobit 12metrovou loutku Santy Clause, která by vystupovala ve vánoční reklamě Coca-Coly.

To ale Francouzi odmítli stejně jako ostatní podobné žádosti dalších firem v minulosti. 

V prosinci pak ovšem viděli novou reklamu Coca-Coly s téměř na vlas stejnou loutkou, jako je jejich vlastní. Podle členů uměleckého uskupení jde o "smutný plagiát". "Je to tak do očí bijící," uvedla k tomu členka Royal de Luxe Gwenaëlle Raux.

Umělci proto chystají žalobu americké firmy. Ta se zatím k nařčení nevyjádřila. 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru