Řecký parlament v neděli v noci schválil úsporný rozpočet na rok 2013. Rozpočet počítá s dalšími škrty a zvyšováním daní. Jeho schválením Řecko splnilo předpoklad pro uvolnění další mezinárodní finanční pomoci.

Pro rozpočet hlasovala v 300členném parlamentu podle agentury DPA "solidní" většina 167 poslanců. Proti se vyslovilo 128 zákonodárců, čtyři se zdrželi a jeden poslanec nebyl přítomen.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Nedělní schválení rozpočtu je druhým splněným předpokladem pro poskytnutí další úvěrové tranše ve výši 31,5 miliardy eur (zhruba 800 miliard korun) ze záchranného programu o celkovém objemu 130 miliard eur.

"Ve velké jednotě byl učiněn druhý rozhodující krok," konstatoval řecký premiér Antonis Samaras. Hlavní prioritou je nyní podle něj nastartování hospodářského růstu.

Nový rozpočet však počítá s dalším poklesem HDP v příštím roce o 4,5 procenta. Letos to bylo dokonce o 6,5 procenta. Deficit rozpočtu má klesnout na 5,2 procenta z letošních 6,6 procenta, zatímco státní dluh by měl vzrůst z 340 na 346,2 miliardy eur.

Výdaje rozpočtu mají být sníženy z letošních 61,8 miliardy eur na 55,8 miliardy.


Co Řeky v nejbližších letech čeká:

  • zachování mimořádné solidární daně do roku 2018 - jde o pětiprocentní nárůst daně z příjmu, která byla schválena v minulém roce.
  • úspory ve vyplácení mezd ve veřejném sektoru - 20 000 úředníků bude propuštěno v příštím roce, dalších 5000 pak v roce následujícím
  • zvedne se věk odchodu do důchodu - ze současných 65 na 67 let
  • sníží se počet daňových výjimek
  • zvýší se zemědělské daně
  • země se zbaví většiny docentů - jejich počet se má snížit ze současných 15 226 na rovné 2000
  • zvýšení cen v MHD - ceny jízndného se od března 2013 zvýší o čtvrtinu
  • zrušení speciálních sezonních příspěvků pro nezaměstnané


Proti Merkelové

Vůdce opoziční radikální levice Alexis Tsipras během rozpravy o rozpočtu podle DPA ostře napadl německou kancléřku Angelu Merkelovou, která prý chce Řecko proměnit ve svého druhu kolonii.

Premiéra Samarase označil za "poslušného žáka této politiky".

Premiér naopak vyjádřil přesvědčení, že zemi vyvede z krize. "Lobby pro drachmu prohraje," prohlásil s poukazem na spekulanty, kteří podle něj chtějí vydělat na případném krachu Řecka a návratu národní měny.

Proti navrhovanému rozpočtu a dalším úsporným opatřením v neděli večer v Aténách demonstrovalo asi 10.000 Řeků.

Merkelová vzbuzuje emoce i jinde

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes povede jednání s politickými špičkami Portugalska. V zemi sužované hlubokou hospodářskou krizí chce vládu podpořit v jejích snahách o úsporná opatření. Portugalské odbory ohlásily na pondělí masové protestní akce.

Proti návštěvě Merkelové už před měsícem hromadně protestovali Řekové, když kancléřka jela jednat o dluhové krizi do Atén. Německo patří v EU mezi země, které nesou hlavní tíhu snah o finanční ozdravení eurozóny a naléhají na úsporné programy v zadlužených zemích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru