Německý ústavní soud rozhodl, že záchranný fond ESM je v souladu s německou ústavou. Klade si ale podmínky.

V případě, že by se Německo mělo na fondu účastnit více než 190 miliardami eur, je nutný souhlas poslanců spolkového sněmu.

Před tím vystoupil v Bruselu předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Ten uvedl, že "EU potřebuje nový směr, nové myšlení".  Z EU se dle něj musí stát federace, což bude vyžadovat změnu smluv o EU.

Rozvoj EU a její integrace by podle Barrosa neměl být určován podle nejpomalejších členů, tedy například Velké Británie, která je dlouhodobě proti integraci EU.

Mezi návrhy Barrosa patří i vytvoření vlastních branných sil EU.

Barroso taky chce, aby Evropská centrální banka převzala dohled nad všemi bankami v eurozóně, a udělala tak první významný krok směrem k bankovní unii.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.9.2012 15:59 | On-line, ve kterém jsme sledovali rozhodování německého ústavního soudu a reakce na něj, zde končí. Děkujeme čtenářům za pozornost.
12.9.2012 15:54 | Německé ano pomáhá i růstu cen ropy

Světové ceny ropy dnes rostou již pátý den po sobě a odpoledne získávaly více než půl dolaru na barel. Ropný trh podpořilo rozhodnutí německého ústavního soudu o záchranném fondu eurozóny a naděje na uvolnění měnové politiky v USA.

12.9.2012 15:00 | Řecko chce pronajmout ostrovy

Řecko vytipovalo na 40 neobydlených ostrovů a ostrůvků, které by mohlo až na 50 let pronajmout. Vláda chce tímto způsobem snížit zadlužení a naklonit si zahraniční věřitele, kteří váhají, zda Řecku uvolnit další část slíbené finanční pomoci. Pronájem organizuje státní rozvojový fond.

12.9.2012 14:12 | Itálie a Španělsko profitují z německého "ano"

Výnosy italských a španělských dluhopisů se po dnešním rozsudku německého ústavního soudu a uvolnění cesty záchrannému fondu ESM, snížily. Napětí v eurozóně se značně uvolnilo a například výnosy italských desetiletých dluhopisů se dostaly pod důležitou hranici pěti procent. Také o španělské dluhopisy byl na trhu větší zájem.

Naopak dluhopisy Německa, které platí jako bezpečný přístav, dnes ztratily mírně na atraktivitě. "Chuť na německé státní dluhopisy polevuje," řekl Nick Stamenkovic z RIA Capital Markets pro Handelsblatt.

12.9.2012 14:07 | Trojka po Řecku požaduje prodloužení pracovní doby i věku odchodu do důchodu
12.9.2012 13:42 | Julie Hrstková: Eurozóna v podmínce

Německé podmíněné ano, nadchlo celý svět. Euro posiluje, akcie zamířily vzhůru, země v problémech si mohou oddechnout, protože peníze budou. Budou, ale na jak dlouho a k čemu?

Pokud by o pomoc zažádala Itálie i Španělsko, euroval by stačil zhruba na dva roky.

Zatím se ale nedaří vyvézt z krize ani země, které už pomoc čerpají, byť z jiného fondu. Řecko provádí reformy, jejichž výsledkem je hluboký propad ekonomiky, sociální bouře a současně velká nespokojenost věřitelů. A také druhý balík pomoci.

Portugalsko je prý na dobré cestě, ale protože je v nejhorší ekonomické situaci za čtyřicet let a nedokáže plnit přísné podmínky pomoci, požádalo o jejich zmírnění a dostalo jej. Irsko zatím plní – za doprovodu „křehké“ ekonomické situace a vysoké nezaměstnanosti. Španělsko chce pomoc pro své banky, zatím ale zkoumá podmínky a premiér Rajoy už řekl, že je nepřijatelné, aby věřitelé rozhodovali o konkrétních škrtech.

Kypr je ve frontě čekatelů na pomoc, evropští představitelé jen řekli, že je země v horším stavu, než čekali. Pokud by se krize dál prohlubovala v zemích, co už v problémech jsou a dál rozšířila na zatím „zdravé“ země, žádný euroval – ani kdyby nebyl omezený německou podmínkou - stačit nebude a eurozóna tak, jak ji známe, končí. I s jednotným eurem.

Neomezeně omezená síla eurovalu po německém ano je však jen jedním z úskalí budoucího vývoje eurozóny. Odkup dluhopisů zemí v problémech stále neřeší podstatu krize. Pořád jde jen o nákup času. Ale jestli jej bude dost na to, aby se země dokázaly vzpamatovat, nebo jestli Evropu čeká "jen" ztracená dekáda či dokonce rozpad, tak na to ani německé ano eurovalu odpovědět nedokáže.

12.9.2012 13:23 | Evropský parlament se raduje z německého verdiktu

Ve Štrasburku, kde dnes probíhá zasedání Evropského parlamentu, se rozhodnutí německého ústavního soudu, které umožňuje rozjezd záchranného fondu ESM, slaví. "Ústavní soud pochopil, že zapojení do Evropské unie je pro Německo stejně důležité jako ústava," cituje Financial Times Deutschland poslankyni Rebeccu Harms.

Evropský parlament uvítal i to, že Německo v podstatě připustilo zvýšení sumu v záchranném fondu nad 190 miliard eur, pokud to schválí spolkový sněm.

12.9.2012 12:50 | Rozsudek ústavního soudu je on-line

Německý ústavní soud již zveřejnil celé znění dnešního rozhodnutí o záchranném fondu eurozóny ESM a fiskálním paktu EU. Na této stránce je dostupný. Zásadní věta, která zamítá stížnosti, je na straně 189.

12.9.2012 12:24 | Merkelová chválí rozhodnutí ústavních soudců

Podle německé kancléřky Angely Merkelové vyslalo dnes Německo pozitivní signál do celé Evropy. "Náš nejvyšší soud uvolnil cestu pro ESM a fiskální pakt, ale také znamená posílení práv parlametu," řekla Merkelová během svého projevu v německém spolkovém sněmu.

Tato jistota je podle ní důležitá i pro další kroky. "Dnešek je dobrý den pro Německo, dnešek je dobrý den pro Evropu," řekla německá kancléřka.

Komentovala také dění v Evropské unii, podle Merkelové je přitom nyní nejdůležitější znovuzískání ztracené důvěry v Evropě. "To je těžký proces, na kterém pracujeme," řekla kancléřka s tím, že Německo se bude dál aktivně podílet na posilování hospodářské a politické integrace. Ve svém projevu také podpořila vytvoření společného dohledu nad bankami v eurozóně. "Ukázalo se, že národní dohled nad bankami v jednotlivých zemích není dostatečný," řekla Merkelová.  

12.9.2012 12:00 | ESM začne pracovat na začátku října

Šéf takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker reagoval na německý souhlas vůči fondu ESM a fiskálnímu paktu. Fond by mohl začít fungovat za necelý měsíc. "Plánuji, že svoláme první schůzku rady guvernérů ESM na 8. října v Lucemburku," řekl Juncker.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru