Palubní personál největší evropské letecké společnosti Lufthansa vstoupil v pátek v celém Německu do 24hodinové stávky.

Aerolinie zatím zrušily přes 1000 letů po celém světě. Je mezi nimi i deset spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Jeden z největších protestů v dějinách společnosti se dotkne více než 100.000 pasažérů.

Odborový svaz UFO ráno ohlásil sblížení postojů s vedením firmy a oznámil, že prozatím další stávky neplánuje.

Na letištích je klid

"Je to smutný den, když jsme museli škrtnout přes 1000 letů," řekl podle agentury DPA mluvčí Lufthansy Klaus Walther. Z více než 100.000 postižených cestujících se podle něj až 60.000 podařilo aeroliniím kontaktovat předem a nabídnout jim náhradní spojení. Běžně Lufthansa v pátek přepraví okolo 170.000 lidí.

Páteční stávka začala o půlnoci a vstoupili do ní podle DPA letušky a stevardi na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně, Hamburku, Stuttgartu a Düsseldorfu.

Zatím tam ale podle německých televizí panuje klid a před přepážkami se netvoří žádné dlouhé fronty cestujících jako při předchozích stávkách. Kromě vnitrostátních a kontinentálních linek se protest dotkne dálkových tras do východní Asie a Spojených států.

Stávka se dotkne i deseti letů na Ruzyni

Lufthansa měla v dnešním letovém plánu zhruba 1800 letů. Očekává se, že nakonec by mohlo odpadnout okolo 1200 spojů, tedy dvě třetiny.

"Počítáme s tím, že k dalším rušením ještě může dojít," připustil ráno mluvčí aerolinií. Podle DPA neměly takové dopady ani stávky pilotů Lufthansy v letech 2001 a 2010.

Z celkových 26 spojů Lufthansy s Prahou plánovaných na pátek zatím vypadlo pět příletů z Frankfurtu a pět odletů opačným směrem. Jde o přílety v 09:05, 11:25, 17:00, 18:30 a 23:10 SELČ a odlety v 06:00, 09:50, 12:10, 18:10 a 19:10 SELČ. Kromě Frankfurtu létá Lufthansa z Prahy do Mnichova a Düsseldorfu, tyto linky zatím dotčeny nejsou.

Odbory plošnou stávku vyhlásily po dvou vlnách časově a místně omezených protestů, kterými chtěly Lufthansu po zkrachování více než ročních jednání přimět k přistoupení na mzdové a pracovní požadavky palubního personálu.

Postoje odborů a vedení prý sbližují

UFO žádá pro více než 18.000 letušek a stevardů zvýšení platů o pět procent. Aerolinie nabízejí maximálně 3,5 procenta. Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu Lufthansy, a využívání smluv na dobu určitou.

Šéf UFO Nicoley Baublies ráno ohlásil, že mezi odbory a zaměstnavatelem se večer uskutečnil první přímý kontakt od zahájení nátlakových akcí a došlo ke sblížení postojů.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"V příštích dvou dnech by mělo dojít na rozhovory. Lufthansa teď musí nejprve přijít k rozumu. My bez ohledu na to, co se v příštím jednom nebo dvou dnech stane, neplánujeme a nevyhlásíme další stávky," uvedl Baublies. Naznačil současně připravenost odborů ke kompromisnímu řešení pracovního sporu.

Šéf Lufthansy Christoph Franz potvrdil, že firma je k jednání připravena. Přiznal, že podcenila odhodlání palubního personálu bojovat za své požadavky.

Při první stávce minulý pátek na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastavilo osmihodinové přerušení práce letušek a stevardů na 190 letů Lufthansy a neodletělo 26.000 cestujících.

V úterý členové UFO stávkovali osm hodin v Berlíně a ve Frankfurtu a 11 hodin v Mnichově. Kvůli tomu se neuskutečnilo 350 letů, což postihlo přes 43.000 pasažérů. Obě vlny stávek způsobily firmě škody v řádech milionů eur.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru