K výměně řeckých státních dluhopisů se zatím přihlásilo šest největších řeckých bank a většina penzijních fondů, oznámilo řecké ministerstvo financí.

Mezi těmi se ale našli i odpůrci.

Do směny přistoupí nově Unicredit, Rabobank, portugalská Banco BPI či italská Generali, podpoří ji Societe Generale, kladné rozhodnutí představenstva přidala také tuzemská Komerční banka. Podle posledních informací dosud přislíbilo účast v PSI 30 soukromých investorů, ovládajících 39,3 % či 81 miliard eur z dluhu, který lze do směny zahrnout.

Výměna státních dluhopisů za nové s nižší nominální hodnotou a delší dobou splatnosti je zásadní komponentou druhého záchranného úvěru pro Řecko.

Některé fondy proti

Podle jednoho z bankéřů řecké banky drží dluhopisy, které podle plánu mohou být vyměněny za nové, v objemu 40 miliard eur.

Celková nominální hodnota dluhu určená pro výměnu činí 206 miliard eur a Řecko doufá, že se mu podaří získat souhlas s dobrovolnou výměnou od držitelů 90 procent tohoto dluhu. Věřitelé se mají přihlásit k výměně do 8. března, 21:00 GMT.

S výměnou dluhopisů souhlasí osm až devět řeckých penzijních fondů, čtyři ji odmítly. Mezi odpůrci výměny jsou penzijní fondy novinářů, policie, zaměstnanců v hotelových službách a živnostníků.

Celkem vlastní tyto fondy dluhopisy za dvě miliardy eur, podporu směně vyjádřily naopak penzijní fondy vlastníci dluhopisy za 2,7 mld. eur.

Ministr financí Venizelos odmítajícím fondům pohrozil výrazně horšími podmínkami, než je tomu v případě zapojení do dobrovolné směny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru