V pátek odpoledne skončily dva dny debat evropských státníků na téma záchrana eura a další pokračování eurozóny. Zatímco v druhém bodu státníci víceméně pokročili - dohodou na prohloubení fiskální integrace, ve věci záchrany jednotné evropské měny výraznějšího pokroku nedosáhly.

Ekonom David Marek z Patria Finance hodnotí summit jako víceméně úspěšný, naplnění očekávání podle nej není postačující podmínkou.

"Summit EU v podstatě naplnil očekávání, což ale neznamená, že je vyhráno. Očekávaly se tři klíčové věci: nová přísnější fiskální pravidla, automatické sankce a urychlení příprav trvalého záchranného fondu ESM. Všechny tyto body byly schváleny, byť stále zbývá řada bodu k vyjasnění," upozornil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Summit EU měl být klíčovým pro záchranu eurozóny, kterou sužuje dluhová krize. Výsledky jednání politiků jsou však přijímány rozporuplně. Eurozóna sice našla dohodu na větší fiskální integraci, ale jednoznačné kroky proti dluhovému hrozbě, které visí nad Itálií a Španělskem nepřinesla. Podle médií je však starý kontinent díky postoji Britů na cestě k "dvourychlostní Evropě". Projděte si hlavní body, které summit přinesl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.