Období let 2008 až 2012 se zapíše do dějin jako etapa, kdy skončila nadvláda Západu. Řekl to francouzský premiér François Fillon, podle něhož se velká část ekonomického vlivu přesune do Asie.

Z toho důvodu je prý nutné prosadit hlubší ekonomickou integraci, včetně změn smluv o Evropské unii, aby byla eurozóna chráněna před dalšími ekonomickými šoky.

"Jen velmi silná mezivládní unie v srdci Evropy nám dovolí odolávat šokům, které otřásají vazbami, jež jsme trpělivě budovali od druhé světové války," řekl Fillon na konferenci starostů v Paříži.

"V srdci této užší mezivládní unie je Francie a Německo, tedy francouzsko-německé sblížení," dodal podle agentury Reuters premiér.

Společný postup Francie a Německa Fillon označil za "počáteční bod, který povede celý kontinent k novým horizontům a k silné eurozóně, kde se budou ekonomiky progresivně sbližovat".

"Víme, že zásadní změny evropských smluv, které jsou nezbytné, zaberou nějaký čas," připustil.

Francie se chystá v boji s evropskou dluhovou krizí v příštích pěti letech seškrtat výdaje ve výši 100 miliard eur, oznámil premiér.

"Společně s prezidentem jsme se rozhodli na této dvojité strategii - na jedné straně prohlubování evropské integrace a na druhé straně modernizace Francie a snižování jejích deficitů. Ve Francii jsme žili na dluh třicet let, musíme ten zhoubný kruh rychle přetnout," řekl.

"Navrhuji, abychom z toho udělali morální otázku - snížit dluh nám pomůže se osvobodit z obtížné situace, které není tak velký národ jako je náš hoden," dodal premiér. Připomněl, že 20 procent státních výdajů vytvářejí místní samosprávy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru