Podle Evropské komise by se na příští části finanční pomoci pro Řecko měly podílet všechny země eurozóny, tedy i Itálie či Španělsko, nad nimiž se nyní také vznáší hrozba dluhové krize.

Vyplývá to z dnešního prohlášení Evropské komise. Další peníze by Atény měly dostat v září.

Řecko má dostat ve formě bilaterálních půjček od zemí eurozóny 5,8 miliardy eur (přes 140 miliard korun) a další 2,2 miliardy eur od Mezinárodního měnového fondu (MMF), připomněla agentura Reuters.

Přispět musí všichni

Problém je však v tom, že v poslední době došlo k růstu nákladů na půjčování si peněz na trzích pro Itálii a Španělsko. Zdá se tak, že ty si zřejmě budou muset půjčit za vyšší úrok, než za kolik pak poskytnou prostředky Aténám.

 

,,Všechny členské země (eurozóny) jsou zavázány platit do příští tranše pomoci pro Řecko," řekla dnes před novináři jedna z mluvčích EK Chantal Hughesová.

 

Podle ní není na stole žádný návrh, aby některá země do příští výplaty peněz nepřispěla. Existuje ale podle ní mechanismus, jak zajistit kompenzaci pro státy, které by měly vyšší náklady, než za kolik budou půjčovat Aténám.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů (Slovensko - ač člen eurozóny - se odmítlo podílet) a MMF by Atény měly získat půjčky ve výši 110 miliard eur.

Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se tak nedávno dohodla na druhém záchranném balíku s MMF ve výši 109 miliard eur.

Navíc do půlky roku 2014 přispějí 37 miliardami také banky a dalších 12,6 miliardy eur bude na zpětný odkup dluhopisů, takže celkový podíl soukromého sektoru do této doby bude zhruba 50 miliard eur.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru