Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings možná sáhne k dalšímu snížení hlavního ratingu Kypru. Rozhodnou přitom už nadcházející dny, maximálně týdny.

Největší komerční banky na Kypru mezitím uvedly, že Kypr je v tak vážné situaci, že zřejmě bude muset bez průtahů požádat Evropskou unii o finanční pomoc. Ostrovní země by se tudíž stala už čtvrtou zemí EU, která své finance sama nezvládne.

,,Jak už jsme uvedli v našich minulých zprávách, dali bychom přednost mnohem větší fiskální konsolidaci, než jakou jsme zatím viděli," řekl v rozhovoru s agenturou Reuters ředitel oddělení Fitch pro státní dluhopisy Chris Pryce.

Konkurenční agentury Standard & Poor's a Moody's Investors Service rating Kypru snížily minulý týden.

,,Rating Kypru jsme na konci května snížili o tři stupně ze známky AA minus na známku A minus. Podle toho, co se stane v příštích dnech a týdnech je možné, že rating ještě snížíme," řekl.

Fitch v květnu snížila hlavní rating Kypru kvůli obavám, že největší kyperské banky by mohly být příliš exponovány vůči řeckým dluhopisům.

Výhled hlavního ratingu Kypru teď zůstává negativní.

Kypr je adeptem na zahraniční pomoc

Situace Kypru se prudce zhoršila po explozi v jednom z muničních skladů, která 11. července zdevastovala největší kyperskou elektrárnu. Polovina ostrova se ocitla bez elektřiny, kterou bylo nutné začít dovážet.

Pozorovatelé přitom tvrdí, že pokud kyperská vláda okamžitě nepřijme opatření, aby zastavila narůstající fiskální nerovnováhu, je Kypr adeptem na zahraniční pomoc.

,,Situaci sledujeme velmi pozorně," řekl Pryce. "Samozřejmě doufáme, že bude v nejbližších dnech dosazena nová vláda. Jaký rating bude pro Kypr do budoucna nejvhodnější, to zvážíme, až uvidíme novou vládu, její složení a politiku, kterou chce prosazovat," dodal.

Kyperský prezident Demetris Christofias minulý týden požádal kabinet, aby rezignoval. Vyhověl tak požadavkům svých spojenců, kteří požadují, aby se složení vlády od základů změnilo.

Opozice už předtím opustila jednání o programu fiskální konsolidace a obvinila ministry, že podlehli tlaku odborů a slevují od výdajových škrtů ve státní správě. Vláda však obvinění ze strany opozice odmítá.