Německý Spolkový sněm ve čtvrtek schválil vládou navrhované postupné odstavení jaderných elektráren do roku 2022. Pro plán hlasovali jak poslanci vládních křesťanských (CDU/CSU) a svobodných (FDP) demokratů, tak i opoziční sociální demokraté (SPD) a Zelení.

Kabinet kancléřky Angely Merkelové se rozhodl pro uspíšení odchodu od jádra po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami z 11. března.

Do letošního roku jaderná energie tvořila zhruba čtvrtinu z celkového množství výrobené elektřiny v zemi. Výroba elektřiny z jádra je mezi Němci stále méně populární.

Obavy z vypnutí jaderných reaktorů a z předpokládaného zdražení elektřiny a možných problémů se zásobováním energií však mají německý průmysl i některé sousední země Německa včetně České republiky.

Jasný souhlas

Ještě loni německá vláda naopak schválila prodloužení provozu jaderných elektráren v průměru o 12 let. Nyní se v zásadě vrací k harmonogramu, který v roce 2000 schválila tehdejší rudo-zelená vláda v čele s kancléřem Gerhardem Schröderem.

Pro navrhovanou změnu atomového zákona se dnes vyslovilo 513 poslanců z 600, proti bylo jen 79 zákonodárců, osm se hlasování zdrželo. Krajně levicová strana Levice už předem ohlásila, že její poslanci pro plán ruku nezvednou.

Sedm nejstarších jaderných reaktorů, které byly preventivně odstaveny po fukušimské havárii, už nebude znovu zapojeno do sítě. Mimo provoz zůstane také dříve zastavený poruchový reaktor v Krümmelu. Německo má i s vyřazenými elektrárnami celkem 17 jaderných reaktorů, v provozu jich nyní zůstává devět.

Zároveń v souvislosti s odklonem od jádra chce Německo do roku 2020 výrazně zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 35 %.

Infografika
Související