Darovat neprodané jídlo potřebným budou moci české supermarkety a výrobci potravin mnohem snadněji. Ministerstvo financí našlo kličku, jak firmám, které chtějí darovat neprodané potraviny, pomoci s 15procentní DPH.

Právě daň z darovaných potravin, kterou musí nyní firmy platit, je důvodem, proč se často zdráhají potraviny darovat například charitě nebo sociálně slabým, a raději jídlo vyhazují. Stát teď firmám umožní, aby základ daně v případě darovaných potravin byl blízký nule nebo zcela nulový. Takže i DPH bude žádná nebo blízká nule.

Záměr ministerstva financí oznámili na středeční tiskové konferenci zástupci neziskové platformy Byznys pro společnost, která o změnu u darovaných potravin dlouhodobě usiluje a byla iniciátorem pracovní skupiny Potraviny pomáhají bez DPH. Na změně spolupracovala se zástupci potravinových bank, neziskových organizací, prodejců a výrobců potravin a specialisty na daňové právo.

„U zboží darovaného potravinové bance bude možné ve stanovených případech pro výpočet DPH, kterou by měl odvést dárce, uznat základ daně v minimální hodnotě, která se bude blížit nule, případně i nulu samotnou. Těmito případy budou situace, kdy půjde o zboží blížící se datu spotřeby nebo jinak nevyhovující pro běžný prodej, avšak stále upotřebitelné,“ uvádí se ve shrnujícím stanovisku ministerstva financí.

Metodickou změnu na pokyn ministerstva připravuje Generální finanční ředitelství. Informace k uplatnění DPH u dodání zboží potravinovým bankám bude moci veřejnost najít na internetových stránkách finanční správy. Změna začne platit zhruba od poloviny prosince, až finanční správa vydá nový metodický výklad zákona.

Iniciativa za změnu u DPH byla součástí kampaně v rámci charitativní Národní potravinové sbírky, jejíž druhý ročník proběhne v sobotu 22. listopadu 2014 na více než 380 místech po celém Česku. „Jsme rádi, že jsme se s ministerstvem financí dohodli a vedení ministerstva změnu podpořilo. Nový přístup přinese více darovaných potravin ze strany obchodních řetězců a výrobců potravin,“ uvedla Pavlína Kalousová z Byznysu pro společnost.

Národní potravinovou sbírku Byznys pro společnost organizuje spolu s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Možnost nakoupit a darovat trvanlivé potraviny dostanou zákazníci ve velkých i menších městech napříč republikou v prodejnách Tesco, Penny Market, Kaufland, Albert, Globus a dm. Obchodů, které se zapojily, je bezmála třikrát více než při loňském premiérovém ročníku akce. Darovat potraviny je možné i on-line přes stránky www.damejidlo.cz.

Související