Pan Rudolf pracoval v bance a v té době podepsal svého synovce jako ručitele na úvěrovou smlouvu, aby dosáhl na peníze. Zaměstnavatel na to ale přišel. A do konce příštího roku běží podmínka, kvůli které je pro pana Rudolfa hledání práce velmi složité.

"Za sebou mám přes sto osmdesát pohovorů, přibližně u půlky z nich jsem se dostal do druhého kola. V momentě, kdy ale přišla řeč na mou trestnou minulost, tak mě odmítli," svěřuje se přibližně pětatřicetiletý muž. Z minulého zaměstnání ho vyhodili v prosinci a od té doby marně hledá práci, jakoukoliv.

Odpíchnout se ode dna mu pomohla až organizace Rubikon Centrum, která pomáhá začlenit lidi s trestnou minulostí opět do pracovního procesu. "V loňském roce díky nám našel každý pátý uchazeč uplatnění. A 89 procent z přijatých kandidátů vydrželo po zkušební době," popisuje ředitelka služeb v Rubikon Centru Lenka Ouředníčková.

Někteří klienti vyhledají pomoc u Rubikon Centra hned druhý či třetí den po propuštění. Podle slov ředitelky Ouředníčkové mnohdy přicházejí jen s igelitovou taškou plnou osobních věcí a se strachem z budoucnosti. Prvním odrazovým můstkem je pro ně práce v této nestátní organizaci. Po nějakém čase a opětovném nabytí sebedůvěry se vydávají hledat uplatnění mimo brány organizace.

Rudolf dnes nervózně přešlapuje před pražskou neziskovkou. Kromě něj tady čeká deset dalších lidí, kteří mají za sebou různou minulost. Kradli, brali drogy, neplatili výživné nebo seděli ve vězení kvůli násilnému činu. A jestli se chtějí vrátit do práce, musejí se naučit mluvit o svém trestním rejstříku. Všichni čekají na hromadný odjezd do společnosti IBM, kde se budou konat takzvané pohovory nanečisto.

Ty se letos uskutečnily podruhé, pořádala je právě organizace Rubikon Centrum a byly vyhlášeny na mezinárodní dobrovolnický den (Engage Day). Akce se zúčastnilo děvět firem. Například Toyota, Byznys pro společnost, dm drogerie markt, T-Mobile, Metrostav a velkou podporu nabídla firma IBM, v jejíž prostorách pohovory probíhaly.

"Dokud jsem pracovala v přímém prodeji, tak nikoho nezajímalo, odkud jsem. Dnes hledám práci ve službách, a to je problém," popisuje své zkušenosti s hledáním práce jedna z kandidátek během pauzy před pohovory.
Venku před IBM pobublává fontánka a ona mezi výdechy kouře mluví o dřívějších škobrtnutích.

Od třinácti let žila na ulici. Za sebou má krádeže, porušování domovní svobody a nespočet podmínek. U pohovoru prý vždy ztroskotala na personálním úseku v momentě, kdy musela donést výpis z rejstříku. "Nikoho nemá cenu přesvědčovat o své minulosti, důležité je dostat vůbec příležitost ukázat své současné činy," myslí si a doufá, že už konečně najde práci.

Podobné příběhy o neúspěšných pokusech kvůli výpisu z trestního rejstříku vyprávějí i další klienti Rubikon Centra. Přitom doklad o trestní bezúhonnosti je pro výkon práce zákonem vyžadován například u lidí pracujících na ministerstvech, dále kontrole podléhají zdravotní sestry nebo porodní asistentky. Soukromé firmy si výpis žádají pouze z vlastní vůle.

"Nevím, jak například dopravní nehoda může souviset s tím, jak dobrý člověk bude v práci," myslí si Pavlína Kalousová z platformy Byznys pro společnost.

Čistý trestní rejstřík u řady pracovních míst vyžaduje například i IBM. "Na některé pozice požadujeme bezúhonnost, u ostatních kandidáty posuzujeme podle individuálních kritérií," tvrdí personální šéf v IBM Štěpán Lukeš. A dodává, že konkrétně u technologické společnosti je často obtížné kombinovat profily kandidátů s hledanými pozicemi.

Nervozita obou stran

Většina klientů Rubikon Centra nachází uplatnění v logistice, stavebnictví nebo na snadnějších administrativních postech. "Viděl jsem plno zajímavých profilů, ale bohužel v tuto chvíli nemáme takovou pozici, kterou bychom mohli obsadit," míní Lukeš, podle kterého IBM zatím může nejvíce pomoci tím, že nasimuluje pohovor v korporátním prostředí.

Kandidáti jsou během pohovoru nervózní. A nejsou sami, druhá strana je na tom podobně. "Při svém prvním pohovoru jsem měla obavy, abych špatně položenou otázkou nepřivedla klienta do nepříjemné situace," připouští Kalousová z Byznysu pro společnost.

Smíšené pocity mají i ostatní manažeři. Po každém pohovoru vyplňují o kandidátovi dotazník. Zaškrtávají políčka popisující otevřenost mluvit o minulosti, motivaci nebo sebevědomí. A přemýšlí, jestli by onoho člověka zaměstnali. „Opravdu zvažujeme, o jakou trestnou činnost se jedná, těžko se dá paušalizovat, jestli je pro nás horší trestní nebo násilnická minulost, ale lidé z Rubikon Centra mají snahu pracovat a hlavně by si místa u nás vážili," říká Zuzana Kozáková, oblastní manažerka z dm drogerie markt. Dodává, že s jednou uchazečkou se už na místě domluvily, že ji zahrnou do výběrového řízení na pozici prodavačky.

Zkušenosti se zaměstnáváním trestaných lidí už má například společnost Toyota, u které pracují čtyři lidé na pozicích skladníka. "Jsme s jejich pracovní kázní maximálně spokojení a klidně bychom zaměstnali i další lidi," uvádí Alexandra Mužíková z HR oddělení Toyota Tsusho Europe.

Pana Rudolfa zatím stále zaměstnává Rubikon Centrum. Smlouva mu končí v prosinci. Co bude dělat potom, zatím neví. Možná si i jeho, stejně jako kolegyni, vyhlédla některá z firem.

Související