Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 0,6 procenta oproti stejnému období v minulém roce. Meziročně zdražily především potraviny, nealkoholické nápoje a dražší byly i boty nebo oblečení. Celkově rostly ceny zboží v srpnu oproti loňsku o 0,2 procenta a ceny služeb o 1,2 procenta. Podle ekonoma Patrika Rožumberského z UniCredit Bank bylo zrychlení inflace nečekané. 

Z potravin nejvíce rostly ceny vajec o 14,5 procenta, ceny citrusů o 6,6 procenta nebo ceny čokolády a čokoládových výrobků o 7,7 procenta. Oproti červenci, kdy meziročně ceny čokolády klesly o 1,2 procenta, jde o značný nárůst. 

Podle Českého statistického úřadu, který statistiku o inflaci vydal, vzrostly také ceny mléka o 7,5 procenta, jogurtů o 11,7 procenta nebo medu o 7,5 procenta. Oděvy a obuv zdražily o 2,9 procenta. Naopak levnější než loni byly například o 41,1 procenta brambory nebo o 21,5 procenta jablka.

Ceny alkoholických nápojů a tabáku rostly jen mírně. Oproti meziročnímu srovnání vzrostla cena tabákových výrobků na 2,9 procenta a například vína na 2,8 procenta. Výrazně klesly ceny například u mobilních telefonů o 19,5 procenta nebo u elektřiny o 10,4 procenta. V řádech několika procent se zvýšily ceny nájemného, vodného, stočného i tepla a teplé vody.

"Riziko, že by se česká ekonomika propadla do deflace, se ještě více vzdálilo a v současnosti ho můžeme považovat za mizivé. Obavy nemusí vyvolávat ani pokles cen během samotného srpna, neboť je v tomto měsíci zcela běžný," uvedl Rožumberský.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly. Oproti červenci to bylo o 0,1 procenta. Důvodem bylo snížení cen především u potravin a nealkoholických nápojů. Nižší ceny byly například u zeleniny, která oproti červenci zlevnila o 28 procent. Levnější byly i brambory o 25,6 procenta nebo lihoviny, jejichž ceny klesly o 1,8 procenta.

"Meziměsíční pokles cen byl očekáván z důvodu nízkých cen v eurozóně, které jsou pak "importovány" do českých, poklesu cen potravin a stále relativně nízkých domácích inflačních tlaků," řekl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"Opačným směrem působilo zejména zdražení dovolených a finančních služeb. Známky slabší koruny můžeme pozorovat zejména u odívání a obuvi a také u dovolených s komplexními službami," uvedl Rožumberský k růstu celkových cen v srpnu. Například zmíněné dovolené s komplexními službami byly oproti červenci dražší o 3,1 procenta.

Podle Rožumberského bude inflace pomalu růst až k jednomu procentu na konci roku. "Setrvání inflace na relativně nízkých hodnotách bude znamenat, že domácnosti v reálném vyjádření utratí více, což bude mít pozitivní vliv na tempo ekonomického růstu," dodal.

Václav Franče, analytik Raiffeisenbank připomněl, že v příštích měsících se mohou projevit nižší ceny potravin z důvodu sankcí mezi Ruskem a EU. "S ohledem na poslední kroky Evropské centrální banky se pomalu kumulují rizika, že Česká národní banka bude opouštět současný režim kontroly kurzu ještě později než na konci roku 2015," podotkl. 

S tím ovšem nesouhlasí Seidler. "My tyto obavy nesdílíme a ani hodnoty inflace za měsíc srpen nenaznačují, že by mělo dojít k jakékoli změně současné měnové politiky ČNB," uvedl.