Advokát Jiří Švihla z Českých Budějovic se stal na návrh České národní banky likvidátorem záložny WPB Capital počátkem července. V prvním rozhovoru, který poskytl médiím, vysvětluje, že si spolupráci s bývalým vedením kampeličky představoval jinak. To, že ČNB vzala záložně koncem června definitivně licenci, byl podle jeho názoru správný krok.

Záložna WPB Capital měla v době svého pádu přibližně 11 tisíc členů, kterým spravovala 2,8 miliardy korun na vkladech. Úvěrů měla rozpůjčováno přibližně za tři miliardy korun. 

Záložnu jste převzal jako likvidátor před necelými dvěma měsíci. Co už jste za tuto dobu stihl udělat?

ČNB odmítla odvolání záložny proti prvnímu odejmutí licence 24. 6., a tím tedy definitivně vzala záložně oprávnění fungovat. Následně jsem byl jmenován Krajským soudem v Brně likvidátorem. Hned druhého července jsem se setkal s představenstvem WPB Capital a od té doby probíhá proces likvidace. Musím říci, že pokud jde o představenstvo, tak jsem očekával vstřícnější přístup, větší součinnost vůči mé osobě.

Můžete to trochu rozvést?

2. 7. se předseda představenstva se svými advokáty za mnou dostavil, poskytl prvotní součinnost a od té doby… ne že by úplně mlčel a nekonal, ale v poslední době, pokud vyzývám představenstvo a ostatní orgány záložny k poskytnutí součinnosti, tak ne vždy přijdou kvalitní odpovědi. Někdy dokonce nepřijdou vůbec žádné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vedení záložny WPB Capital, které koncem června ČNB vzala licenci, dělá starosti jejímu likvidátorovi, advokátovi Jiřímu Švihlovi. Podle něj s ním představenstvo kampeličky nespolupracuje podle jeho představ a zdržuje průběh likvidace. Výplata vkladů klientům ale ohrožena není.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.