Stavební spořitelny v letošním 1. pololetí uzavřely téměř 280 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což oproti roku 2013 znamená padesátiprocentní nárůst. Vyplývá to z dat, která v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.

Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem klesla zhruba o 47 tisíc korun na současných 326 tisíc korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné dohodnout její zvýšení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření přitom nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,96 milionu smluv, což je o zhruba 102 tisíc smluv méně než ke konci roku 2013.

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí v letošním prvním pololetí klesly. Spořitelny evidují ke konci června 783 tisíc úvěrů, tedy o 32 tisíc méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl v pololetí o sedm miliard na celkových 254,5 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky zůstal na necelých 61 procentech.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo letos stavebním spořitelnám vyplatilo roční zálohu státní podpory za loňský rok 4,624 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.

Související