Skoro přesně rok po spuštění populárních neomezených tarifů opustil českou Telefóniku jejich hlavní tvůrce. A také autoři strategie firmy v posledních letech. Její nový vlastník, skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, tak pokračuje ve změnách nejvyššího vedení společnosti. Naopak do ní přicházejí lidé, kteří dříve pro PPF připravovali neusku­tečněného čtvrtého operátora.

Změny ve firmě potvrdil HN nový člen představenstva za PPF Michal Frankl. Odchod šéfa marketingu Jiřího Dvorjančanského, který stál za neomezenými tarify, podle něj souvisí s rozdělením oddělení do dvou divizí, obsluhujících firemní zákazníky a domácnosti.

K prvnímu dubnu skončil také bez nástupce další důležitý člen mana­gementu, šéf strategie Felix Geyr. Ten stál za otevřením trhu virtuálním operátorům a spadal pod něj i regionální poskytovatel připojení Internethome. Na rozdíl od bývalého finančního ředitele Davida Melcona se Geyr nevrací do španělské skupiny Telefónica.

„Hledáme způsoby, jak firmu zefektivnit,“ říká Frankl k proměně největšího českého operátora s mobilní i pevnou sítí a dědictvím ještě z dob státního monopolu Českého Telecomu. Má se stát menší a štíhlejší firmou, schopnou rychle se rozhodovat a reagovat na změny na trhu. A s levnějším provozem, který vyváží dlouhodobě klesající příjmy.

Ve funkci i v představenstvu operátora naopak přežil klíčový technický ředitel Petr Slováček. Stejně tak zatím zůstává i dosavadní generální ředitel Luis Antonio Malvido, o jehož nástupci se ale ve firmě již spekuluje. Nejčastěji se skloňuje jméno Tomáše Budníka, který byl šéfem U:fona, připravoval zmíněného operátora PPF a následně se s ním přihlásil i do důležité aukce frekvencí. V Telefónice se objevují i další lidé z jeho týmu.

Budník se navíc nedávno stal šéfem IT Telefóniky. Ve funkci vystřídal Moniku Mošovou, která je nyní jeho poradkyní. „V IT jsme naráželi na problém, že vymyslíme řešení, ale nejsme schopni ho rychle přinést zákazníkům,“ popisuje Frankl.

Právě bývalý předseda dozorčí rady Telecomu, náměstek ministra financí a informatiky a člen rady telekomunikačního úřadu je jedním z řady manažerů, které PPF přivedla. Patří mezi ně exministr informatiky Vladimír Mlynář, akcio­nář PPF Ladislav Bartoníček nebo investiční ředitel skupiny Martin Vlček. Faktickým šéfem operátora je z pozice předsedy dozorčí rady ekonom a ředitel investic PPF Martin Štefunko. Jeho pravou rukou se pak stal bývalý analytik Wood & Company Jan Tomaník.

Související