Nic lepšího na stole mít nebudete. S tím končil úterní jednání zastupitelů Dobrovíze s místními obyvateli, zástupci CzechInvestu i Amazonu Tomáš Hajdušek. Náměstek ministra průmyslu a obchodu moderoval setkání, kde opět vřely emoce.

Část obyvatel Dobrovíze totiž nechce v obci distribuční sklad Amazonu. Starosta a vedení obce se ale se společností i developerem Panattoni, který má sklad vybudovat, už v zásadě dohodli. 

"Nyní čekáme na připomínky k návrhu smlouvy od developera," řekl starosta Martin Šafr. Ty by měly být hotové během středy a nejpozději na začátku příštího týdne by podle zástupce Panattoni Pavla Sovičky měla být smlouva ve finální verzi připravená. 

Největší problém mají místní se zvýšenou dopravou, kterou by provoz skladu Amazonu s sebou přivedl. "Dopravní opatření jsme připraveni dál zlepšovat," komentoval Sovička výtky místních, že ani nová smlouva neřeší všechny dopravní problémy. Základem přitom je obchvat obce, který má být hotový do konce roku 2015.

"Panattoni bude platit pokutu ve výši půl milionu korun měsíčně, pokud nebude obchvat včas," uklidňoval obavy místních generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha. 

Kromě samotné smlouvy vzniklo i memorandum, které už podepsal například ministr průmyslu a obchodu či ministr dopravy a ředitel CzechInvestu. Podle memoranda mají v obci vzniknout zmíněný obchvat, zpomalovací retardéry, fungovat bude stálá hlídka městské policie, semafor u školky a počítá se i s dalšími opatřeními. 

Developer na podpis smlouvy nyní spěchá, stavět halu totiž potřebuje začít nejpozději v únoru, aby byla hotová na začátku podzimu. Amazon totiž chce z Dobrovíze odbavovat už předvánoční obchod. 

V cestě stojí již jen odvolání občanských sdružení Občané pro Dobrovíz a Obchvat Dobrovíz u stavebního úřadu. Zástupce sdružení neuchlácholily ani závazky a penále pro developera, pokud by obchvat nevznikl včas. "Jsem striktně proti tomu, aby tu byl Amazon," křičel na jednání Martin Dostalík z občanského sdružení a sklidil potlesk přítomných.

Odvolání prošetří krajský úřad, pokud jej zamítne, nemělo by už příchodu Amazonu do Dobrovíze stát v cestě vůbec nic. Konečné rozhodnutí bude známé nejpozději do měsíce. 

Samotný středočeský kraj se přitom již v pondělí připojil k memorandu o výstavbě haly Amazonu v Dobrovízi. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru