Obří zahraniční investice se běžně neodmítají. V případě plánovaných dvou obřích distribučních hal společnosti Amazon je to jiné.

Jeden ze skladů o rozloze zhruba 95 tisíc metrů čtverečních by měl podle představy Amazonu stát ve vesnici Dobrovíz u Prahy. Místní obyvatelé ale stavbu, se kterou si spojují hlavně nepříjemný nárůst osobní i nákladní dopravy, v prosinci odmítli v referendu. Požadují vybudování obchvatu tak, aby zvýšená doprava neucpala úzké silnice v památkově chráněné obci.

V úterý večer se proto v Dobrovízi sešli zástupci obce s místními lidmi, developerem Panattoni, který by měl haly stavět, a státní agenturou CzechInvest. Ta se do sporu vložila na konci roku s tím, že bude hrát ve sporu prostředníka.

Hlavním tématem jednání bylo memorandum, které má upravit podmínky, za nichž by Dobrovíz souhlasila s vybudováním distribučního skladu.

Místní už téma výstavby obří haly Amazonu možná trochu unavuje. Do restaurace Géčko na jednání nakonec přišlo jen několik desítek Dobrovízanů. Ti, kteří dorazili, mají ale pořád chuť proti Amazonu bojovat. O smířlivý tón se sice snažil náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hajdušek, jakmile ale došlo po úvodních prezentacích na debatu a otázky, bylo hned vidět, že velké nadšení obří hala ve vesnici nebudí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ve středočeské Dobrovízi se sešli místní občané, zastupitelé a zástupci CzechInvestu i Amazonu, aby se pokusili udělat jasněji v otázce jedné obří investice. Místní se ale proti obří hale americké internetové společnosti stále bouří.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru