Měnová intervence ČNB pomůže těm nejchudším, kteří nemůžou spořit. A také zaměstnancům, říká šéf centrálních bankéřů Miroslav Singer.

V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč Česká národní banka k razantnímu kroku přistoupila právě teď.

Překvapilo vás, jak veřejnost i odborníci reagovali na spuštění intervencí? ČNB následně velmi zintenzivnila komunikaci, a porušila dokonce tradiční embargo na vyjadřování.

Překvapila mě úroveň debat, kdy se i odborníci divili, že měnová politika vytváří vítěze a poražené. Přece i její nezměna vytváří vítěze a poražené! Znovu vysvětlujeme, proč je inflační cíl dvouprocentní. Mysleli jsme si, že tohle už je za námi.

Takže kdo je vítěz, kdo poražený?

Vítěz je zaměstnanec. Ten, kdo žije z úspor nebo z renty, což není velká část společnosti, mezi vítěze nepatří. Nezapomeňte, že pokles cen nejvíce poškozuje nejchudší. To nejsou lidé, kteří mají úspory. Mají příjem od zaměstnavatele nebo jsou na dávkách a mají dluhy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Miroslav Singer řeší nezvyklou situaci. Veřejnost, která jím vedenou centrální banku vnímala jako strážce silné měny, nemá pro dnešní politiku záměrného oslabení koruny příliš pochopení. Guvernér ČNB Singer vysvětluje, že právě tato politika je v zájmu zaměstnanců, i těch nejchudších.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru