Téměř 204 milionů korun žádá Česká spořitelna jako kompenzace za zrušení projektu sKaret po ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z informací, které získal IHNED.cz od zdrojů blízkých jednání.

Projekt speciálních karet pro výplaty sociálních dávek zrušil k prvnímu listopadu letošního roku zákon. Česká spořitelna přitom měla uzavřenou smlouvu až do roku 2024. Částka, kterou nyní bude spořitelna požadovat, vyplývá z odborného posudku, který si banka nechala vypracovat. 

Požadavek představil ve čtvrtek po poledni ministrovi práce a sociální věcí v demisi Františku Koníčkovi generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.

"Zákon i principy péče řádného hospodáře nám ukládají vynaložit veškeré úsilí k plné kompenzaci této částky ze strany ministerstva. Spor se státní institucí nedělá radost nikomu, proto budeme dávat přednost řešení dohodou," uvedl Kysilka.

Zástupci ministerstva pouze potvrdili, že k jednání došlo. "Budeme se nyní odborným posudkem České spořitelny zabývat. Více se k celé věci zatím nebudeme vyjadřovat," řekl mluvčí resortu Petr Sulek.

Ministr Koníček se s Kysilkou sešel už minulý týden. Po jednání tehdy uvedl, že pokud chce banka kompenzace, musí je nejprve přesně vyčíslit v souladu se smlouvou.

"Původně jsem říkal: Ano, budeme se bavit korektně. Nicméně korektně znamená, že musí být prokázány nesporné náklady v souladu se smlouvou a musí být schopni (spořitelna) po právní stránce směrovat (nárok) na MPSV jako smluvní stranu, a o tom všem ještě není zdaleka po právní stránce jasno," uvedl minulý týden Koníček. 

Jak vyplývá z dřívějšího vyjádření Kysilky, náhrady, které banka nyní požaduje, jsou nižší než skutečně náklady spořitelny na systém sKaret. Jak dříve uvedl, tyto investice dosáhly 300 milionů korun. 

Systém sKaret má definitivně skončit 30. dubna, kdy spořitelna sKarty "vypne" a účty k nim zruší. Úřady práce mají tento týden začít lidem rozesílat dopisy, jak mají dál postupovat. Plastikovou kartu má kolem 277 tisíc lidí. Podle informací České spořitelny bylo přes tyto karty vyplaceno do konce října cca 2,9 mil. dávek v hodnotě 15,3 miliardy korun. 

Lidé nemusí sKartu vracet České spořitelně ani Úřadu práce ČR, stačí, když ji znehodnotí přestřihnutím čipu a magnetického proužku. Do konce listopadu 2013 rozešle Úřad práce ČR všem držitelům sKarty dopis, jak mají postupovat dál.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru