Nájemní vztah bude od ledna nově upraven, ve výsledku spíše ve prospěch nájemce. Ve smlouvě o nájmu bytu nebude možné si například dohodnout ujednání o povinnosti zaplatit smluvní pokutu při porušení podmínek.

"Ve smlouvě jsou nově zakázaná ujednání o smluvních pokutách. Pokud tam sankce bude a nájemce ji zaplatí, má právo ji následně vymáhat jako bezdůvodné obohacení. Po lednu to neplaťte, nic se nestane," říká Petr Kincl, vedoucí advokát v PwC Legal.

U nájemní smlouvy se (oproti drtivé většině ostatních případů smluvních vztahů) úderem půlnoci na 1. 1. 2014 staré smlouvy jakoby samy přepíší a podřídí novému zákoníku, pravidla tedy platí pro všechny, i zpětně.

Novinkou je například také úročení kauce/jistiny složené nájemcem při podpisu nájemní smlouvy. Stejně jako doteď by ji měl mít pronajímatel oddělenou od ostatních peněz na speciálním účtu, nyní to ale získá význam.

"V zákoníku se píše, že není-li výše úroků ujednána smluvně, platí pronajímatel úroky stanovené právním předpisem. Žádný takový předpis ale neexistuje. Zákoník pak říká, že nejsou-li stanoveny, má jít o obvyklé úroky bank v okolí," doplňuje právník.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Nejčastější praxe podle něj bude, že pronajímatel vrátí nájemci kauci i s úroky, které mu naběhly na bankovním účtu, na který byla jistina uložena. "To je asi nejpravděpodobnější a nejlepší řešení," říká k tomu Kincl.

Úroky ale můžou být sjednány také přímo v nájemní smlouvě. Taková domluva je případně nadřazena zákoníku. Když pronajímatel například přistoupí na podpis smlouvy s úrokem 15 procent ročně, bude ho muset zaplatit.

Omezení úroku existuje pouze "zdola". V případě, že pro nájemce jde o první byt (nikoli například víkendové bydlení), nemůže být úrok nižší než ten, který poskytují banky, tedy zhruba 1,5 procenta ročně.

"Doporučuji, aby úroky byly ve smlouvě zapsány. Případné spory by pak skončily až u soudu," doplňuje advokát z PwC. Úrok už se podle něj nijak dál danit nebude, pronajímateli banka už z úroku odečte srážkovou daň.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Změny v novém občanském zákoníku začnou platit už od ledna 2014. Novinky čekají na nájemníky i pronajímatele. Nově může například nájemce chtít po pronajímateli úroky z úvodní kauce - zhruba 1,5 procenta ročně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.