Stále víc Čechů si dává peníze stranou. Přesto ale nedosahují na šampiony ve spoření v regionu. Nejvíc peněz si stranou totiž ukládají Rakušané, kteří spoří měsíčně v průměru 181 eur. O něco víc než Češi spoří i lidé na Slovensku. Vyplývá to z průzkumu skupiny Erste Savings Barometr v zemích střední a východní Evropy.

Ukázalo se v něm také, že nálada střadatelů se zlepšuje a dvě třetiny dotázaných plánují, že si budou dávat stranou víc peněz. 

Zatímco Češi jsou zhruba uprostřed žebříčku střadatelů, v Rumunsku a Srbsku lidé spořící produkty stále využívají velmi málo. Například téměř každý druhý Srb si podle průzkumu spoří doma "pod polštářem". 

V tuzemsku letos stouplo množství těch, kteří si měsíčně spoří vyšší částky. Ještě loni si každý měsíc na nejrůznější druh spoření odkládalo tisíc až 2,5 tisíce korun 26 procent respondentů, letos je to o pět procent víc. Průměrná měsíční úložka v meziročním srovnání ale mírně klesla na 2078 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mladí Češi nevědí, s jakými úroky spoří. Ačkoli považují za důležitější dávat si pravidelně peníze stranou, nezajímají se už tolik o to, za jakých podmínek spoří. V mezinárodním srovnání jsou ale Češi mistry ve využívání internetového bankovnictví.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru