Novým generálním ředitelem televize Barrandov se ve čtvrtek má stát Vladimír Železný, zakladatel a první ředitel nejsledovanější české televize Nova. Píše o tom server DigiZone.cz.

Železný by podle webu měl být jmenován do funkce tento čtvrtek, nahradil by majitele stanice Jaromíra Soukupa, který se generálním ředitelem TV Barrandov stal letos v červnu.

"Od stejné doby je výkonnou ředitelkou stanice Marcela Hrdá. Barrandov vystřídal od loňského června, kdy byla odvolána první generální ředitelka Janka Vozárová, celkem čtyři šéfy," píše DigiZone.

Podle prohlášení společnosti Médea, kterou stejně jako Barrandov vlastní Soukup, začne Železný do funkce oficiálně nastoupit od 1. listopadu. Sám Železný má s malou televizní stanicí velké plány. "Vracím se ke své profesní lásce. Televize se u nás mezitím příliš neproměnily, ale svět kolem ano. A tak je to výzva. Chci pomoci přeskočit první laťku k úspěchu, a tou je desetiprocentní divácký podíl," nechyl se slyšet Železný.

V poslední době se Železný podílel na oživení celoplošného multiplexu 4. Odtud se ale musel stáhnout na nátlak TV Nova, která chtěla do této sítě umístit nové tematické kanály. Odmítala tak ale učinit, pokud by za sítí stál právě Železný.

U televize Pohoda si Železný ponechal menšinový podíl v servisní společnosti Pohoda Top Media.

Televize Barrandov spadá do portfolia společnosti Empresa Media, která mimo jiné vydává časopis Týden či Instinkt. Loňský podíl na sledovanosti TV Barrandov byl 5,2 procenta.


PROFIL: Železný - šéf Novy, politik i aktér soudních sporů

Vzdělání:

- Absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, obor sociologie-publicistika

Praxe:

- V 60. letech začínal jako produkční v Československé televizi (ČST), po vpádu vojsk Varšavské smlouvy se podílel na podzemním televizním vysílání; krátce pracoval v Británii v tiskové agentuře Associated Press, poté se vrátil do ČST, odkud musel začátkem 70. let odejít a stal se redaktorem časopisu Technický magazín; v 80. letech byl scenáristou populárně-vědeckého pořadu Okna vesmíru dokořán; po roce 1990 působil jako mluvčí Občanského fóra a Občanského hnutí a do června 1992 jako tiskový mluvčí vlády ČR; stál u zrodu televize Nova, v letech 1993 až 2003 byl v jejím čele, byl i jednatelem a společníkem CET 21 s.r.o. (držitel licence na vysílání TV Nova) a generálním ředitelem a jednatelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS; společnost zajišťující provoz televize Nova), působil ve vedení televizní skupiny bermudské společnosti Central European Media Enterprises Ltd.; byl či stále je společníkem a členem statutárních orgánů řady soukromých firem; v poslední době se podílel na projektu oživení celoplošného multiplexu 4 a plnoformátové televize Pohoda (podle obchodního rejstříku je spolumajitelem společnosti Pohoda Top Media).

Politická činnost:

- Do politiky vstoupil v roce 2002, kdy byl již v prvním kole voleb zvolen senátorem za Znojemsko (kandidoval za hnutí Nezávislí); Senát opustil v roce 2004, kdy byl zvolen poslancem Evropského parlamentu (EP), kde byl mimo jiné místopředsedou skupiny Nezávislost a demokracie; ve volbách v roce 2009 mandát v EP neobhájil; od roku 2005 je předsedou strany Nezávislí demokraté.

Ostatní:

 

- Od roku 2001 čelil Železný několika soudním obviněním. Zatímco v případech, týkajících se sporů kolem televize Nova po Železného rozchodu s americkými partnery z CME jej soudy nakonec obžaloby zprostily, dostal v kauze krácení daní při dovozu obrazů ze zahraničí dvouletý trest vězení s dvouletým podmíněným odkladem. Tento trest v říjnu 2011 potvrdil i Ústavní soud, když odmítl Železného stížnost jako zjevně neopodstatněnou.

- Díky senátorského křeslu a poté úřadu europoslance se Železný těšil imunitě, které byl oběma institucemi posléze zbaven.Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru