Centrální banka rozhodla, že čtyři české banky jsou tak velké, že by jejich případný pád mohl dostat do potíží český finanční systém a s tím i celou ekonomiku. ČNB zatím jejich jména nezveřejnila.

"Kdokoliv z ulice by dokázal říct, které banky to jsou. Jde o ČSOB, Českou spořitelnu, Komerční banku a UniCredit Bank," tvrdí ale David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Zatímco u prvních tří bank o jejich životní důležitosti pro český finanční systém nepochybují ani další ekonomové, pozice UniCredit Bank nebyla jednoznačná.

Že skutečně jde o čtvrtou systémově důležitou banku ale potvrdil HN její tiskový mluvčí Petr Plocek. "Naše banka byla vzhledem ke své významnosti a jako součást skupiny UniCredit zařazena do seznamu systémově důležitých bank," uvedl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Centrální banka vytvořila seznam bank, které jsou pro stabilitu české ekonomiky tak důležité, že je stát nesmí nechat padnout. Vybrané banky budou příští rok muset mít kapitálové rezervy o jedno až tři procenta vyšší než ostatní. Náklady zřejmě zaplatí akcionáři bank.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru