Co se dnes děje na veletrhu v Brně:

9:00 – 12:00 – Úspory elektrické energie při osvětlování výrobních podniků, skladových prostor a logistických center v pavilonu Regionální hospodářské komory Brno

9:30 – 13:30 – Perspektivy obnovitelných zdrojů energie v rámci energetického mixu aktualizované státní energetické koncepce České republiky v pavilonu E, sál E4

10:00 – 14:00 – Nové trendy v mechanických úpravách povrchů v Administrativní budově v sále 102

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
10.10.2013 17:00 | Poslední příspěvek: Mise IHNED.cz na strojírenském veletrhu v Brně končí

... v pátek, o víkendu, ale i příští týden budeme na IHNED.cz v rámci "dozvuků veletrhu" vydávat rozhovory, které jsme ještě nestačili vydat. Najdete je na na IHNED.cz/MSV. Hezký zbytek týdne.

10.10.2013 16:40 | Vysoké školy se vezou na vlně letectví

Vysoké školy každoročně představují výsledky svých praktických projektů. Brněnská i pražská technická univerzita letos vsadila na projekty využívající leteckou techniku.

Chytrý autopilot i letecký simulátor mají v budoucnu usnadnit letcům život a pomoct jim v kritických situacích.

Celý článek o vysokých školách si přečtěte na IHNED.cz.

10.10.2013 16:19 | "Brno je kolébkou mikroskopie, 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází odsud," zní z Ústavu Přístrojové techniky

V pavilonu C najdete stánek Ústavu Přístrojové techniky (ÚPT). Zaměstnanci v něm prezentují laserový detektor odchylek. Používá se pro měření jednotlivých rozměrů specializovaných výkovků, které jsou v procesu výroby, a tudíž mají povrchovou teplotou blížící se hodnotě 1000 °C. Výzkum a vývoj tohoto zařízení byl realizován ve spolupráci s průmyslovým partnerem, s brněnskou firmou MESING.

Ústav je zajímavý také tím, že se nestará jenom o vývoj nového produktu na papíře, ale dokážou ho i technicky vyrobit. "Jako jeden z mála ústavů jsme schopni vyvinout celý stroj a ne jenom technologii na papíru," popisuje pracovník ústavu Jan Řeřucha.  

Zabývají se i mikroskopií, která je důležitou součástí brněnského průmyslu, jak podotýká Řeřucha. "Brno kolébkou mikroskopie, protože 40 procent světové výroby elektronových mikroskopů vychází z Brna. Říká se, že Brno je městem mikroskopů," dodává. 

ÚPT chystá na říjen i týdenní kurz mikroskopie. Půjde o šestý ročník Podzimní školy základů elektronové mikroskopie, která je svou velikostí jediná v Česku. Registrace do ní byla 15 minut po spuštění plná. Je v ní místo pro 70 posluchačů. Školení je koncipováno jako pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi v laboratořích.

"Kurzy jsou určeny především pro postgraduální studenty a začínající pracovníky v oblasti elektronové mikroskopie,“ uvedl za pořadatele Vilém Neděla. 

10.10.2013 16:05 | Siemens: Veletrhy už nejsou o reálném byznysu, ale o tom, být vidět

Siemens byl na velerhu v Brně zatím každý rok. „Letos máme pocit, že přišlo více návštěvníků a setkali jsme se i s větším počtem našich zákazníků. Pro nás je cílem setkání s těmi správnými lidmi, neděláme systémy pro domácnosti. Velká část našich zákazníků je dokonce v tomto pavilonu i se svým stánkem," říká pro IHNED.cz Bohumil Brodský, ředitel Divize Automatizace a pohony společnosti Siemens.

Veletrh tak podle Brodského nejen pro Siemens stále dává smysl. „Podobné otázky, zda na veletrhy jezdit, si ale už také dáváme. Telekonference a podobné moderní vymoženosti nicméně veletrh nikdy nenahradí, je důležité se se zákazníkem setkat. Obchod se dělá mezi lidmi, tváří v tvář," doplňuje.

10.10.2013 15:48 | Stánek musí zaujmout, nejlépe prezentací vlastního produktu

Mnohé ze stánků, které na výstavišti potkáte, vás zaujmou hned na první pohled. Například u stánku firmy Union Ocel se před vámi bude tyčit několik metrů vysoká konstrukce z napájených plechů. Vyrobili ji sami zaměstnanci firmy.

Německá firma s českou dceřinou společností se zabývá velkoobchodem s hutním materiálem. 

Stánek firmy Union Ocel


 

10.10.2013 15:22 | Veletrh v pohybu... očima fotografa HN Mateje Slávika

10.10.2013 15:10 | Vysokoškoláci prezentují závodní formuli FS05. Zrychlí z nuly na sto za 3,5 vteřiny

Studenti pražské univerzity ČVUT vystavují v pavilonu A nový model závodní formule FS05. Ve světové soutěži vysokoškých škol získal 17. místo z 503 soutěžících. FS05 má zrychlení z nuly na sto za 3,5 sekundy, váží 216 kilogramů a má 90 koňských sil. Celková výrobní cena materiálu a všech komponent potřebných pro výrobu auta je 1,75 milionu korun. Vůz funguje na klasický spalovací motor a má spotřebu okolo 17 litrů na 100 kilometrů.

Podívejte se na formuli ve videu v předchozím příspěvku.

10.10.2013 14:53 | Zkuste si, jaké to je řídit letadlo

Hlavní tahák pražské ČVUT v pavilonu A1 je letecký simulátor. Vyzkoušel si ho na vlastní kůži i redaktor IHNED.cz Jakub Fajnor. Nejtěžší je na tom podle něj zvládnout správně dosednout na přistávací plochu. Udržet letadlo stabilizovaně ve vzduchu je prý hračka. Podívejte se ve videu, jak simulátor vypadá.

O tom, jaké věci představily vysoké školy na veletrhu, si dnes přečtěte v článku na IHNED.cz.

10.10.2013 14:29 | 3D tisk zblízka ... face to face čtenářům IHNED.cz

10.10.2013 14:07 | Pracovní jednání v Brně v běhu ... Chcete také svou titulní stranu HN?

Související