Ve sporu o poplatky začínají mít navrch banky. Finanční arbitr rozhodl, že Česká spořitelna nemusí vracet peníze za vedení a správu úvěrového účtu.

Podle informací, které má IHNED.cz k dispozici, tak banka nemusí svému klientovi vracet 1715 korun za poplatky.

Poslední rozhodnutí finančního arbitra tak začíná vychylovat kyvadlo ve prospěch bank. Přitom ještě na konci dubna rozhodl finanční arbitr v obdobném sporu přesně opačně.

Tehdy totiž arbitryně Monika Nedělková rozhodla, že Komerční banka poplatek vybírala neoprávněně a musí peníze svému klientovi vrátit. "Jednoduše řečeno rozdíl mezi těmi případy spočívá v tom, že u České spořitelny se daly identifikovat služby, které pod poplatek spadaly," řekla Nedělková. 

Jen po pár dnech tak přichází další rozhodnutí ve prospěch bank. Minulý týden dal Obvodní soud pro Prahu 1 za pravdu Komerční bance. 

"Jsme nadále přesvědčeni, a příslušný soud nám v tomto dal za pravdu, že poplatky za správu úvěrů jsou klientům účtovány plně v souladu se všemi příslušnými zákony. Poplatky za správu úvěrů, jejichž vrácení se někteří klienti dožadují, byly řádně sjednány ve smlouvě o úvěru, přičemž klienti byli o těchto poplatcích informováni před podpisem smlouvy o úvěru a k uzavření smlouvy o úvěru přistoupili zcela svobodně po zvážení alternativ v podobě nabídek bank na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice," uvedl k tomu Martin Křivda z právního odboru Komerční banky.

Podobně v neprospěch klienta rozhodl na konci června Krajský soud v Ostravě v odvolacím řízení. Ten přiznal Stavební spořitelně České spořitelny poplatky za vedení úvěrového účtu. 

Pro banku rozhodl na konci května také Obvodní soud pro Prahu 5, který zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru. 

K hromadným výzvám, které požadují po bankách vrácení poplatků, se připojilo přes 340 tisíc lidí. První zhruba čtyři desítky tisíc z nich už přes Poplatkyzpět.cz podalo žaloby u soudů. 

Ve prospěch klienta banky rozhodl kromě finančního arbitra v dubnu také Obvodní soud pro Prahu 5. Podle něj musí Hypoteční banka poplatek klientovi vrátit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru