Petrochemický holding Unipetrol vykázal v prvním čtvrtletí čistou ztrátu 148 milionů korun, loni za stejné období činila 363,1 milionu. Tržby firmy klesly v meziročním srovnání o tři procenta na 24,8 miliardy korun.

Důvodem je mimo jiné klesající poptávka po palivech na maloobchodním i velkoobchodním trhu, informoval Unipetrol v tiskové zprávě. Analytici očekávali ztrátu 122 milionů korun při tržbách 24,9 miliardy Kč.

Provozní ztráta (EBIT) činila v prvních třech měsících roku 70 milionů korun. Čistá ztráta byla zápornější než EBIT kvůli čistým finančním nákladům 93 milionů korun, částečně kompenzovaných kladnou zaúčtovanou daní z příjmů ve výši 15 milionů korun. Provozní zisk firmy před zdaněním a odpisy (EBITDA) byl 540 milionů korun, o 22 procent méně než loni.

"Skupina Unipetrol pociťuje ekonomické zpomalení na snižující se poptávce po palivech na maloobchodním i velkoobchodním trhu, včetně silného konkurenčního tlaku na marže. Za dlouhodobě kritickou považujeme situaci ohledně přetrvávající šedé zóny na českém trhu s palivy," uvedl generální ředitel společnosti Marek Świtajewski.

Provozní výsledek podle něj kladně ovlivnil zejména segment petrochemie, kde se meziročně výrazně zlepšily petrochemické marže. "Tento segment vytváří kladný EBIT již tři po sobě jdoucí čtvrtletí," dodal Świtajewski.

Čtvrtletní zisk polské PKN Orlen klesl o 88 procent

Čistý zisk polského petrochemického koncernu PKN Orlen klesl v prvním čtvrtletí o 88 procent na 149 milionů zlotých (930 milionů Kč). Propad zisku se v dnešní zprávě firmy očekával, protože za první tři měsíce loňského roku společnost vykázala vysoký jednorázový zisk. PKN je většinovým majitelem českého Unipetrolu.

Největšímu zpracovateli ropy ve střední Evropě se snížily i tržby. Jejich objem klesl v meziročním srovnání o šest procent na 27,5 miliardy zlotých.

Unipetrol v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 148 milionů korun ze 363,1 milionu ve stejném období loni. Tržby firmy klesly v meziročním srovnání o tři procenta na 24,8 miliardy korun. Důvodem byla mimo jiné klesající poptávka po palivech na maloobchodním i velkoobchodním trhu, sdělila dnes společnost.

Unipetrol se stal součástí PKN Orlen v roce 2005. Podnik se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru