Páteční zastavení aukce mobilních frekvencí znamená odklad příchodu čtvrtého operátora a nižších cen na český trh. Předseda telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák ale svoje rozhodnutí předem neprojednal ani s radou svého úřadu, ani s vládou.

A neobhájil ho ani na páteční schůzce s ministrem průmyslu Martinem Kubou. „Včerejší reakce a vysvětlení pana předsedy mě příliš neuspokojily,“ řekl v sobotu Kuba v rozhovoru pro HN.

Kuba po svém nástupu na ministerstvo opakovaně kritizoval českého regulátora pod Dvořákovým vedením a současnou situaci na telekomunikačním trhu. Od aukce frekvencí si vláda slibovala příchod čtvrtého operátora, který díky konkurenci sníží ceny volání. Toho chtěla vybudovat skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, která se kromě stávajících operátorů do aukce přihlásila.

ČTÚ zastavil příchod čtvrtého operátora. V aukci na kmitočty je ve hře až 15 miliard - čtěte ZDE

ČTÚ dlouho vyhlíženou aukci v pátek zrušil s vysvětlením, že aktuální celková nabídka za dražené kmitočty přesáhla hranici dvaceti miliard korun a stále roste. Podle Dvořáka nemohl úřad dodržet původní zadání vlády, aby nějakým způsobem snížil ceny za mobilní služby a zavedl rychlou 4G síť. ČTÚ označil vyšroubovanou cenu v aukci za neúnosnou, při tak vysoké ceně za kmitočty by byl levný rychlý internet utopií.

Kuba: Priority jsou stejné - čtvrtý operátor a nižší ceny

Zastavení aukce ve chvíli, kdy vůbec nesplnila svůj účel a nepřivedla na český trh konkurenci, považuje ale Kuba za selhání.

„Jsem přesvědčen, že by z tohoto neúspěchu měl pan předseda Dvořák vyvodit jasnou osobní odpovědnost," řekl v sobotu HN. Dvořákovi končí funkční období v čele rady ČTÚ koncem dubna a nebylo jasné, zda by chtěl na postu pokračovat.

Nového předsedu musí schválit vláda na návrh ministra průmyslu. „Po tomto výsledku naprosto nelze předpokládat, že bych pana předsedu Dvořáka navrhoval, aby pokračoval ve fukci předsedy rady ČTÚ,“ uvedl Kuba.

Jako prioritu ministr stále označuje příchod čtvrtého operátora a snížení cen pro zákazníky. Jak bude dále vláda a ČTÚ postupovat při rozdělení frekvencí a zda se bude aukce opakovat, není jisté. Záležet bude už i na novém šéfovi ČTÚ. „To je věc, kterou bych rád diskutoval s možnými kandidáty, ať už to bude někdo ze stávajících členů, nebo z nově příchozích,“ dodal Kuba.

Rozhovor s ministrem průmyslu a analýzu toho, proč byla aukce zastavena, a co to bude znamenat pro český mobilní trh, si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Související