Teplárnám se přestalo vyplácet míchat do uhlí dřevo. Stát totiž změnil vzoreček, podle kterého je vyplácena podpora při výrobě elektřiny za spoluspalování uhlí a biomasy.

Elektřinu spolu s teplem vyrábí většina tepláren. Řada z nich v posledních letech přidávala do uhlí až dvacet procent drceného odpadního dřeva a šetřily tak hnědé uhlí, jehož zásoby má Česko omezené. IHNED.cz to řekl Tomáš Drápela, místopředseda Teplárenského sdružení ČR a šéf Plzeňské teplárenské.

Teplárny podle něj proto budou muset nakupovat více uhlí a ještě platit za emisní povolenky.

"My v Plzni skutečně přestaneme spoluspalovat s uhlím. Má to ale tyto důsledky – budeme pálit více uhlí, které prostě není na trhu nebo je drahé. Biomasu z lesa nebude mít kdo pálit. V malých kotelnách nehoří, a tak se bude vyvážet do zahraničí," říká Drápela.

O tom, že se v teplárnách už léta přidává k uhlí biomasa, většina lidí ani neví. Jak to dosud fungovalo?

"Při těžbě dřeva se ořežou špičky a větve, které se nadrtí, a tím se, jak my říkáme, cukruje uhlí. To je nejlepší postup, protože v kotlích na biomasu ty zelené větve nehoří. Přidávání biomasy je ale technicky i pracovně náročné, takže jednotka energie z biomasy nás stojí asi třikrát tolik než z uhlí. Proto tam byl ten motivační vzorec," vysvětluje zástupce tepláren.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Přidáváním drceného odpadního dřeva šetřily některé teplárny až pětinu spotřeby uhlí. Po změně pravidel se jim pálit biomasu nevyplatí. Odpadové dřevo bude hnít v lese nebo se vyvážet do Německa a my budeme potřebovat víc uhlí a platit za emisní povolenky, tvrdí zástupce tepláren.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.