Teplárnám se přestalo vyplácet míchat do uhlí dřevo. Stát totiž změnil vzoreček, podle kterého je vyplácena podpora při výrobě elektřiny za spoluspalování uhlí a biomasy.
Elektřinu spolu s teplem vyrábí většina tepláren. Řada z nich v posledních letech přidávala do uhlí až dvacet procent drceného odpadního dřeva a šetřily tak hnědé uhlí, jehož zásoby má Česko omezené. IHNED.cz to řekl Tomáš Drápela, místopředseda Teplárenského sdružení ČR a šéf Plzeňské teplárenské.
Teplárny podle něj proto budou muset nakupovat více uhlí a ještě platit za emisní povolenky.
"My v Plzni skutečně přestaneme spoluspalovat s uhlím. Má to ale tyto důsledky – budeme pálit více uhlí, které prostě není na trhu nebo je drahé. Biomasu z lesa nebude mít kdo pálit. V malých kotelnách nehoří, a tak se bude vyvážet do zahraničí," říká Drápela.
O tom, že se v teplárnách už léta přidává k uhlí biomasa, většina lidí ani neví. Jak to dosud fungovalo?
"Při těžbě dřeva se ořežou špičky a větve, které se nadrtí, a tím se, jak my říkáme, cukruje uhlí. To je nejlepší postup, protože v kotlích na biomasu ty zelené větve nehoří. Přidávání biomasy je ale technicky i pracovně náročné, takže jednotka energie z biomasy nás stojí asi třikrát tolik než z uhlí. Proto tam byl ten motivační vzorec," vysvětluje zástupce tepláren.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru