Export do Ruska vloni vzrostl meziročně o 28 miliard korun, tedy bezmála o třetinu. České firmy na tomto trhu slaví úspěch napříč obory, výrazný růst se týkal osmi z devíti kategorií zboží.

To jsou ale jen čísla za přímý vývoz z Česka do Ruska. Na východ se zaměřuje prakticky celá Evropa. Ta hledá náhradu za propady na trzích eurozóny. Řada českých výrobků mířících do západní Evropy se tak ocitá ve finálních výrobcích, které míří právě do Ruska.

Podle německého statistického úřadu táhlo Rusko loni i německý export. A na něm se podílí i čeští dodavatelé.

Právě ruský, ale i další trhy bývalého Sovětského svazu tak pomohly v loňském roce českému exportu k meziročnímu růstu o 6,4 procenta i k rekordnímu přebytku 310 miliard korun.

Loni se sešlo hned několik důvodů k těmto změnám. Ruská ekonomika jako jedna z mála v zemích Evropy stabilně roste, tamní vláda i samosprávy masivně investují a země loni vstoupila do Světové obchodní organizace a musela snížit dovozní cla.

Podnikatelé také podle průzkumu organizovaného společností DHL loni poprvé označili Rusko jako svou největší exportní příležitost. Dosud to bylo vždy Německo. Kvůli rostoucímu zájmu do Česka zamířily i ruské certifikační agentury, které pomohou s vyřízením potřebných homologací přímo v Praze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru