Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v nejbližších dnech předloží veřejnosti analýzu mobilního trhu. Přestože pracovní text stále zůstává pod pokličkou, již teď je jisté, že regulátor označí domácí trh mobilního volání za nefunkční.

V analýze ČTÚ, na níž se jako poradce podílel i advokát Robert Pelikán spolu s odborníky z Candole Partners, se má hovořit o kolektivní dominanci tří současných operátorů (Telefónica, T-Mobile a Vodafone). A podle neoficiálních, ale důvěryhodných informací, které nevyvrací ani vedení ČTÚ, je v ní používán termín "tacitní koluze".

To značí utajená jednání účastníků oligopolu za účelem udržení vysokých zisků. Nejde o klasickou kartelovou dohodu, ale spíše neformální úzus, že konkurenční boj má své nepřekročitelné meze. Právě tacitní koluze může být důvodem, proč zejména české domácnosti a živnostníci platí za mobilní služby daleko více, než je v Evropě zvykem.

Jestliže ČTÚ tento názor ve veřejné diskusi obhájí, proti nebude antimonopolní úřad ani Evropská komise, může regulátor přijít se souborem nápravných opatření. Jedním z očekávaných "trestů" je přinucení operátorů k předložení velkoobchodní nabídky, tak aby jejich sítě mohly za předem stanovené ceny začít využívat i další firmy, které se chtějí etablovat jako virtuální operátoři.


Týdeník Ekonom - č. 49/2012PODROBNOSTI O TÉMATU SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.

 

banner 2

V článku se dále dozvíte

  • Na českém mobilním trhu probíhá jen falešný konkurenční boj. Dospěla k tomu analýza, kterou v nejbližších dnech předloží k veřejné diskusi Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Dle informací týdeníku Ekonom se v ní hovoří o tajné dohodě trojice mobilních operátorů s cílem udržet stávající zisky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru