Městský soud v Praze v úterý prohlásil konkurz na společnost Key Investments, které své peníze svěřily i některé pražské městské části.

Věřitelé po firmě v insolvenčním řízení požadovali stovky milionů korun, insolvenční správce Jiří Švihla už dříve neuznal pohledávky Prahy 6 a Prahy 10. Firma už ale žádný majetek nemá.

Podle Českého rozhlasu si Švihla není jistý skutečnou hodnotou této pohledávky. Nicméně nevylučuje, že by ji časem mohl uznat.

Je zde problém v ocenění cenných papírů. Zatímco městská část před několika lety firmě svěřila přes 200 milionů korun, tak reálná hodnota akcií, které firma za tyto veřejné peníze pořídila, byla mnohem nižší, ne-li úplně bezcenná. A teď se povede spor o to, jaká je dnes reálná hodnota akcií, a tím pádem se tak i vyčíslí škoda. Podobně je na tom radnice městské části Prahy 6.

Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama Key Investments s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Největší uznanou pohledávkou v insolvenčním řízení je 51,5 milionu korun akciové společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce. Insolvenční správce Švihla naopak neuznal pohledávku 216,63 milionu Kč Prahy 10 a také pohledávku 8,66 milionu korun Městské části Praha 6.

Jak uvádí server Česká pozice, "šestka" přihlásila jen 8,66 milionu, i když jí Key Invetments stále nevrátila přes 200 milionů korun. Nakonec radnice při rozhodování postupovala podle doporučení právních analýz, co je schopna opravdu prokázat.

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Činnost obchodníka s cennými papíry ukončila loni v dubnu. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia. O firmě se hovořilo i v souvislosti s investicemi matky ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Kauza loni v listopadu vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru