České dráhy v pololetí prohloubily ztrátu z loňských 109 milionů na 494 milionů korun. Provozní výsledek osobního i nákladního dopravce před zdaněním a odpisy (EBITDA) zůstal zhruba na stejné úrovni s hodnotou 2,9 miliardy korun.

ČTK to zjistila ze zprávy o pololetních hospodářských výsledcích zveřejněných na internetových stránkách Českých drah.

"Aktuální čistá ztráta Skupiny ve výši 494 milionů korun je způsobena zdražením vstupů, oslabením koruny a také zvýšením úrokových nákladů. Do hospodaření se zatím také nepromítly příjmy, se kterými plán počítá až ve druhé polovině roku," uvedl v tiskové zprávě náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku Michal Nebeský.

 

Podle něj byla ekonomicky úspěšnější osobní doprava, které se meziročně zvýšil provozní zisk.

Nákladní doprava zastoupená společností ČD Cargo proti tomu zaznamenala meziroční pokles přepravních výkonů. To je podle Českých drah způsobené omezením průmyslové a stavební výroby a v souvislosti s menší poptávkou po černém a hnědém uhlí, koksu, železné rudě i šrotu. Naopak rostla přeprava automobilů, obilovin a potravinářských výrobků.

V loňském roce skupina Českých drah hospodařila se ziskem 491 milionů korun, po předchozí ztrátě 980,7 milionu korun. Na pozitivním výsledku skupiny se tehdy podílel především prodej řízení provozu Správě železniční dopravní cesty, na níž České dráhy vydělaly 256 milionů korun a prodej dalšího majetku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru