Hospodářské noviny zjistily, že koncové odběratele elektřiny čeká v roce 2013 zdražení. Důvod? Státní podpora obnovitelným zdrojům elektřiny klesne. Domácnosti tak zaplatí až o 3,5 procenta více. Zdražení pocítí i průmyslové podniky. Bývalý prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl tvrdí, že růst cen elektřiny příští rok může průmysl poškodit, rozsah ale podle něj nelze předem odhadnout.

Další dotace na využití obnovitelných zdrojů tak Míl odmítá s ohledem na skutečnost, nakolik tato podpora zatěžuje firmy i obyvatele. "Uděláme velikánské podpory, zjistíme, že je to celé špatně a jdeme na nulu. My jsme si ale příliš rychle sáhli na ten strop a státu v podstatě nic jiného nezbývá, než veškerou podporu zastavit," říká v rozhovoru pro server IHNED.cz muž, který rovněž vedl energetický kolos ČEZ.

Cena elektřiny opět poroste kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Jaké dopady to může mít na český průmysl?

Za posledních deset stoupla cena elektřiny i z další tisícovky důvodů, bohužel často stejně zbytečných, jako nyní. Samozřejmě to má špatné dopady. A pokud se k tomu přidají další vyšší vstupy, jako dražší práce či různé poplatky a daně, průmysl to může poškodit. Jak významně, to se nyní nedá odhadnout. Bude záležet na typech firem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru