Prognózy říkají, že po letošním poklesu začne příští rok česká ekonomika růst. ČNB očekává 0,8 procenta, ministerstvo financí procento, Evropská komise dokonce procento a půl. Jenže průmyslníci se už ptají, kde se ten růst vezme.

Firmy plánují další propouštění, stát chystá zvýšení daní a z Německa i ze zbytku Evropy přicházejí stále horší výhledy. České firmy proto nevidí žádný impulz, který by ekonomiku popohnal k růstu.

„Veškerá šetření posledních měsíců potvrzují, že firmy vývoj příštích měsíců nevidí příliš optimisticky. Čekáme zhoršení situace v oblasti zakázek a vývoje zaměstnanosti. Nezlepšilo se ani podnikatelské prostředí,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Firmy čekají přinejlepším stagnaci. Největší odborový svaz v průmyslu Kovo očekává v příštím roce dokonce pokles ekonomiky.

V článku se dále dozvíte

  • Má lepší odhad vláda a Evropská unie? Nebo velké české firmy? Nečasův kabinet a jejich bruselští kolegové slibují, že ekonomika v příštích měsících mírně poroste. Firmy jsou pesimistické a říkají, že i stagnace bude dobrá zpráva.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru