V sídle české pobočky Philip Morris se museli minulý týden vysloveně zaradovat: zatímco levné cigarety podraží až o pět korun, jejich krabičky jen o dvě koruny.

Ministr financí Miroslav Kalousek totiž tabákovou daň nastavil přesně tak, že firmě nepoškozuje byznys.

„Pokud budou kuřáci levných cigaret utíkat k drahým, tak je mi to úplně jedno, protože zchudnou dovozci. Pokud by ovšem kuřáci drahých cigaret utíkali – jako že se to už poslední dobou děje – k levnějším cigaretám, tak mi to jedno není, protože by nám taky mohli zavřít Kutnou Horu,“ vysvětlil ministr na rovinu ve sněmovně.

Jenže právě kvůli takovému postoji politiků se bude o tabákové lobby na příkladu Česka učit od nynějška celý svět.

Tým prestižní britské University of Bath totiž sepsal o tuzemských poměrech – kde je nynější návrh pouze dalším příkladem – práci s názvem Manipulace tabákových firem se spotřební daní. Výsledky studie si jen za prvních pár dní stáhlo přes dva tisíce lidí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tým prestižní britské University of Bath sepsal práci s názvem Manipulace tabákových firem se spotřební daní. Je o Česku. Místní náklonnost politiků k tabákovým firmám je totiž ukázková. Výsledky studie si jen za prvních pár dní stáhlo přes dva tisíce lidí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.